İsmail Demir: Ukrayna'ya silah satma konusunda "çok daha dikkatliyiz"

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin artık Ukrayna'ya silah satma konusunda "çok daha dikkatli" davrandığını belirtti.

Dünya 21.06.2022, 21:57
İsmail Demir: Ukrayna'ya silah satma konusunda "çok daha dikkatliyiz"

ABD'nin önde gelen finans yayınlarından Wall Street Journal'a konuşan Demir, "Türkiye, iki tarafı (Rusya ve Ukrayna) da arayıp barış görüşmelerine çağırabilen tek ülke. Eğer bir tarafa binlerce silah gönderirseniz bunu nasıl yapabilirsiniz?" dedi.

WSJ muhabiri, Türkiye'nin Ukrayna'ya Bayraktar TB2 SİHA ve diğer silahlar sağlamaya devam edip etmediğini sorunca Demir, "Devam eden bazı şeyler var. Bu konularda bilgi verebilecek konumda değilim. Ancak çok daha fazla dikkat ettiğimizi söyleyebilirim" cevabını verdi.

Demir, Türkiye'nin hiç çekinmeden Ukrayna'ya koruyucu donanım gibi başka ekipmanlar satabileceğini söyledi.

"İki tarafla da konuşabilmeliyiz. Güven inşa etmek için biri iki tarafa da yeterince yakın olmalı" diyen Savunma Sanayii Başkanı, "Önceliğimiz barışın saplanacağından emin olmak" diye konuştu.

WSJ'ye konuşan ismi paylaşılmayan bir Ukraynalı yetkili, "Kendi kendimize Türkiye taraf mı değiştiriyor diye soruyoruz" derken, "Türkiye için öne Türkiye'nin çıkarları geliyor" diye devam etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü