İsrail: Ukrayna'ya silah sağlamayacağız

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ülkesinin Kiev'in talep ettiği biçimde Ukrayna'ya silah sistemleri tedarik etmeyeceğini ancak "siviller için hayat kurtarıcı erken uyarı sistemi" sağlayabileceklerini söyledi.

Dünya 19.10.2022, 20:44
İsrail: Ukrayna'ya silah sağlamayacağız

İsrail hükümeti basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gantz, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldi.

Ukrayna'nın İsrail'den talep ettiği silah yardımı hakkında konuşan Gantz, "Ukrayna'ya karşı politikamız değişmedi. Batı'nın yanındayız ancak Ukrayna'ya silah sistemleri tedarik etmeyeceğiz. Ukraynalılardan ihtiyaçlarına yönelik bilgi istedik ve hayat kurtarıcı erken uyarı sistemi sağlama konusunda yardım teklifimizi sunduk." dedi.

Gantz, detaya girmeden, "çeşitli operasyonel değerlendirmeler" nedeniyle ülkesinin Ukrayna'ya silah sistemleri sağlamayacağını ve geçmişte olduğu gibi "kısıtlamalar" dahilinde Kiev'e desteklerinin süreceğini vurguladı.

Bu kapsamda İsrail'in Ukrayna'dan hava savunma uyarı sistemleri ihtiyaçları hakkında bilgi istediğini aktaran Gantz, gelecek yanıta göre "sivillerin hayatını kurtaracak bir erken uyarı sistemi sağlayabileceklerini" belirtti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü