İsrail’le yapay zeka anlaşmasına tepki gösteren Google çalışanı baskı gördüğü gerekçesiyle istifa etti

Google’ın, İsrail’e ‘Nimbus’ projesi için gelişmiş yapay zeka teknolojisi satmasına tepki gösterdiği için baskı gördüğünü ve görev yerinin değiştirildiğini iddia eden Ariel Koren istifa etti.

Dünya 31.08.2022, 18:58
İsrail’le yapay zeka anlaşmasına tepki gösteren Google çalışanı baskı gördüğü gerekçesiyle istifa etti

AA’nın aktardığına göre Google pazarlama birimi yöneticilerinden Koren, Twitter’dan duyurduğu istifasında, Google’ın İsrail’le 1 milyar dolarlık yapay zeka teknolojisi satış sözleşmesine karşı çıktığı gerekçesiyle baskı gördüğünü ve görev yerinin değiştirildiğini belirtti.

‘Aktivistliğinin cezalandırıldığını’ ifade eden Koren, çalışma koşullarının kötüleştirildiği ve görev yerinin değiştirildiği gerekçesiyle istifa ettiğini kaydetti.

‘Diğer çalışanlar da susturuldu’

Koren, Google’ın askeri anlaşmalar yaptığını ve buna karşı çıkan personelinin sesini kısmaya çalıştığını iddia ederek şirketin, Filistinlilerin insan haklarını ihlal ettiği endişesini taşıyan ve Google’ı daha etik bir şirkete dönüştürmek isteyen çalışanlarını da susturduğunu belirtti.

Google çalışanlarına çağrı

Şirket içi muhalefeti bu şekilde susturmanın, Google’ın İsrail ordusu ve hükümetiyle olan ticari çıkarlarını korumasını sağladığına işaret eden Koren, Google çalışanlarını söz konusu projeye karşı durmaya çağırdı.

Koren, Google’ın İsrail’e ‘Nimbus’ projesi için gelişmiş yapay zeka teknolojileri satış sözleşmesine verdiği tepkiyle gündeme gelmişti. Söz konusu projeyle İsrail’in Filistinlileri izleyerek daha fazla yasa dışı veri toplayabileceği ve yasa dışı yerleşimleri daha kolay genişletebileceği iddia ediliyor.

Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 25 Eylül 2022
İmsak 05:22
Güneş 06:47
Öğle 13:01
İkindi 16:24
Akşam 19:05
Yatsı 20:24
Günün Karikatürü Tümü