İsveç’te koronavirüs aşısının kullanımı durduruldu

İsveç’te, gençlerde kalp iltihabı etkisi görülen Moderna aşısının kullanımı durduruldu.

Dünya 06.10.2021, 19:00
İsveç’te koronavirüs aşısının kullanımı durduruldu

19 Eylül’den bu yana 12-15 yaş arasındaki gençlerin aşılanmasına başlanan ülkede, Amerika ilaç şirketi Moderna tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının gençler üzerindeki etkilerine yönelik yeni bulgular elde edildi.

Aşının gençlerde kalp kası veya kalp zarı iltihabı gibi yan etki riskinin arttığının tespit edilmesi üzerinde İsveç Halk Sağlığı Müdürlüğü, aşının kullanımına sınırlamalar getirildiğini açıkladı.

Yan etkileri faydalarından daha çok

Moderna'nın Spikevax aşısının ikinci dozundan sonra yan etki ile aşı arasındaki bağlantının açıkça görüldüğü kaydedilen açıklamada, 1991 yılında veya sonrasında doğan ve ilk Moderna aşısı vurulan 81 bin gence ikinci doz Moderna aşısı yapılmayacağı, bunun yerine Pfizer/BioNTech aşısının kullanılacağı ifade edildi.

Şirketler arasında rekabet olduğu malum. Bu sebeple Moderna aşısı yerine Pfizer/BioNTech aşısının kullanılması için çeşitli hastalıkların uydurulması da gündemde. Pfizer/BioNTech aşılarının da birçok hastalığa davetiye çıkardığı birçok doktor tarafından tespit edilmiş durumda.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü