Kosova hükümeti Bayraktar SİHA almak istiyor

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka, Kosova'nın Bayraktar SİHA alımı konusunda çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Dünya 20.12.2022, 13:14
Kosova hükümeti Bayraktar SİHA almak istiyor

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka, Kosova'nın Bayraktar SİHA alımı konusunda çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Türkiye'nin 1992 yılında başlattığı "Büyük Öğrenci Projesi" çerçevesinde üniversiteyi Türkiye'de okuyan Damka, Kosova'nın kuzeyinde yaşanan son gerilim ve Türkiye'den gerilimin azaltılması konusundaki beklentileri, savunma kapasitelerinin arttırılması konusunda atılan adımlar ile öğrencilik yıllarına ilişkin Anadolu Ajansı'na konuştu.

Damka, Kosova'nın silahlanma konusundaki tutumunu "her türlü silah alımının sadece ülkenin savunmasına yönelik kullanılacağı" sözleriyle değerlendirerek, Türkiye'den Bayraktar SİHA satın almayı arzu ettiklerini söyledi.

Fikrim Damka, "Dünya gündeminde olan Bayraktar konusu, SİHA'lar konusu tabii ki bizim de gündemimizde. Bununla ilgili her seferinde devletimiz çalışmalar yapıyor. Ziyaretlerde bulunuldu. Cumhurbaşkanımız ve Savunma Bakanımız, Bayraktarları yerinde ziyaret etti. Tabii bu uzun vadeli bir süreç. Her devlet kendi hanesinde, kendi askeri silah deposunda SİHA'ları bulundurmak ister." ifadelerini kullandı.

Oradaki durumu tırmandırmak için değil uzlaşıyla çözülmesi için çaba sarf ediyoruz

Son günlerde Kosova'nın kuzeyinde artan gerilime değinen Damka, bölgede vatandaşların günlük hayata dair hizmetleri alması için gerekenleri yaptıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu süre zarfında Sırbistan'ın diyalog masasına oturtulması ve nihai bir çözüme kavuşulması gerekiyor. Kosova'nın gerilimi tırmandıran hareketleri yok. Barikatların kaldırılmasına yönelik de herhangi bir girişimimiz yok. Yapabiliriz ama bu tür girişimler belki tansiyonu daha da yükseltebilir. Dolayısıyla bunun barışçıl biçimde kaldırılmasına yönelik NATO'nun Kosova Gücü (KFOR), NATO, AB ve ABD ile iş birliği içerisinde hareket ediyoruz. Bizler oradaki durumu tırmandırmak için değil uzlaşıyla çözülmesi için çaba sarf ediyoruz."

Damka, Sırbistan'ın iki ülke arasında nihai bir barış anlaşmasına varılabilmesi için şart koştuğu, kuzeyde özerklik benzeri haklara sahip Sırp Belediyeler Birliği'nin kurulması talebinin, Kosova için kabul edilemez olduğunu da ifade etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:23
İkindi 16:06
Akşam 18:32
Yatsı 19:53
Günün Karikatürü Tümü