Kosova ile Sırbistan arasında gerilim tırmanıyor

Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan “plaka” gerginliği tırmanıyor. NATO’dan yapılan itidal çağrılarına rağmen sınıra asker takviyesi yapan Sırbistan, NATO’nun tepki göstermesi için 24 saat süre verdi.

Dünya 27.09.2021, 23:00
Kosova ile Sırbistan arasında gerilim tırmanıyor

Kosova’nın geçen hafta Sırbistan plakalı araçlara sınır geçişlerinde getirdiği yasak gerginliğe neden oldu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sosyal medya hesabı üzerinden, taraflara itidal ve diyaloğa dönüş çağrısı yaptı.

NATO’nun çağrısına Sırbistan’dan cevap geldi. Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, “NATO’nun tepki göstermesi için 24 saat bekleyeceğiz.” dedi. Sırbistan ordusuna ait askeri uçakların Kosova sınır hattında uçması ve sınıra asker yığılmasına Kosova tarafı tepki gösterdi.

“Sırbistan, pireyi deve yapıyor”

Kosova’ya bir günlük resmi ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk başbakanı Edi Rama Sırbistan’ın pireyi deve yaptığını ifade etti. Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı da sınırdaki Sırp askeri birliklerin çekilmesini istedi. Kosova hükümeti, geçen hafta aldığı kararla Sırbistan plakalı araçların sınır geçişlerini yasaklamıştı. Karar, Kosova’da yaşayan ve Sırp plakasına sahip olanların sınır geçişlerinde geçici plaka kullanmasını zorunlu kılıyor.

Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü