Küresel ısınma doğalgaz faturalarında kendini belli edecek

Küresel ısınma yenilebilir enerjiyi olumsuz etkileyince enerji ihtiyacı doğalgazdan karşılandı. Bu sebeple doğalgaz stokları son yılların en düşük seviyesinde seyrediyor. Bu durum önümüzdeki kış günlerinde faturalara yansıyabilir.

Dünya 23.09.2021, 09:00
Küresel ısınma doğalgaz faturalarında kendini belli edecek

Küresel ısınma beraberinde pek çok tehlikeyi getiriyor. Rüzgar ve hidroelektrik enerji tüketimi olumsuz etkilenince doğalgaz kullanıldı. Bu sebeple doğalgaz stokları azalarak son yılların en düşük seviyesine indi. Bu durum fiyatlara yansıyacağı gibi gıdaya da yansıması bekleniyor. İngiltere’de gıda sorunu yaşanabileceği uyarısı yapılıyor.

2021 yılının başından bu yana İngiltere’de doğalgazın toptan fiyatındaki artış yüzde 250 olurken, ABD’de yüzde 100’lük yükseliş yaşandı. Almanya, Fransa ve Hollanda’da ise doğalgaz faturalarına zamlar gelmesi bekleniyor.

Enerji Uzmanı Arif Aktürk, Türkiye’deki doğalgaz durumu hakkında "Türkiye özellikle kış döneminde konutlardan gelen talebi karşılamak için spot LNG alıyor. Onu da uluslararası fiyatlardan alıyor. Bunların yükselmesi kaçınılmaz. İthalat faturasını yükseltmesi kaçınılmaz" dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü