“Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 400 milyon dolarlık kripto para çaldı”

Blockchain platformu “Chainalysis” Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının gerçekleştirdikleri siber saldırılarla kripto para piyasasından yaklaşık 400 milyon dolar çaldığını söyledi.

Dünya 14.01.2022, 18:24
“Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 400 milyon dolarlık kripto para çaldı”

Blockchain platformu “ChainalysisKuzey Koreli bilgisayar korsanlarının gerçekleştirdikleri siber saldırılarla kripto para piyasasından yaklaşık 400 milyon dolar çaldığını söyledi.

“Chainalysis” Kuzey Kore yönetiminin siber saldırılar için binlerce hacker yetiştirdiğini ve bu korsanların mali piyasalardan çaldıkları paralarla ülkenin silah programının finanse edildiğini aktardı.

Bu platformun verdiği bilgiye göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, geçen yıl kripto para platformlarında 7 saldırı gerçekleştirerek, sanal ortamdan çalınan fonları devlet kasasına aktardı.

Chainalysis raporuna göre, Kuzey Kore yönetimi hesaplarına geçirilen bu fonlar, daha sonra karışık ve dikkatli bir para aklama süreciyle nakit paraya çevrildi.

Raporda, “bu karmaşık taktikler ve teknikler yüzünden birçok güvenlik araştırmacısının Kuzey Kore’nin siber korsanlarını artık kalıcı ve tehlikeli tehdit olarak gördüğü” bildirildi.

Yine aynı raporda, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının dünyanın en büyük dijital para birimi olan Bitcoin ile birlikte son dönemde çok çeşitli kripto para birimlerini daha fazla hedef aldıkları uyarısı yapıldı.

Kuzey Koreli en önemli hacker grubu Lazarus’un ilk olarak 2014 yılında Sony Pictures şirketine düzenlediği siber saldırıyla ismini duyurduğu kaydedilen raporda, 2018 yılından bu yana burası için çalışan korsanların kripto para piyasasından 200 milyon dolar çaldığı tahmininde bulunuldu.

Bilgisayar korsanları Sony Pictures'a düzenledikleri saldırıda henüz vizyona girmemiş film ve gizli şirket belgelerini ele geçirmiş, daha sonra gizli belgeleri internette yayınlamıştı. Bilgisayar korsanlarının “terör tehdidi”nin ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a yönelik bir suikastın işlendiği komedi filminin sinemalardaki gösterimi iptal edilmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü