Lavrov: Stoltenberg’i dikkate almıyorum, onun gerçeklikle bağı kopmuş!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in gerçeklikle bağının koptuğunu ve açıklamalarını ciddiye almanın zor olduğunu söyledi.

Dünya 26.01.2022, 18:17
Lavrov: Stoltenberg’i dikkate almıyorum, onun gerçeklikle bağı kopmuş!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in gerçeklikle bağının koptuğunu ve açıklamalarını ciddiye almanın zor olduğunu söyledi.

Stoltenberg daha önce yaptığı açıklamada, yeni NATO kuvvetlerin Doğu Avrupa'da konuşlandırılmasının 'Moskova'ya tehdit oluşturmadığını' ve NATO'nun 'Rusya ile diyaloğu sürdürmeye hazır olduğunu' söylemişti.

NATO Genel Sekreterinin sözlerini değerlendiren Lavrov, "Uzun süredir açıklamalarını dikkate almadığımı biliyorsunuz. Bana göre gerçeklikle bağını çoktan kaybetmiştir." dedi.

Bakan Lavrov, ABD ve NATO'dan güvenlikle ilgili tekliflere yapıcı yanıt gelmemesi durumunda gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da Rusya ile Batı ülkeleri arasındaki gerginliğe dair açıklamalarda bulunan ve uluslararası arenada köklü değişikliklerin yaşandığını belirten Lavrov, bunların "olumlu" olmadığını dile getirerek şunları söyledi:

"Batı, oluşan çok kutuplu dünyanın gerçeklerini kabul etmeye hazır değil. Bu dünyanın, tek devletin egemenliği altında olmasından daha adil ve demokratik olması gerekiyor. ABD önderliğinde olan Batı ülkeleri, tarihin objektif akışına karşı çıkmaya ve başka ülkelerin çıkarlarını umursamadan kendileri için tek taraflı avantajlar sağlamaya çalışıyor."

Lavrov, ABD ile Avrupa'daki müttefiklerinin yaptırım ve baskı uygulayarak Rusya'yı durdurmaya çalıştığını belirterek, "Rus sınırlarının yakınlarında kışkırtıcı askeri manevralara, Ukrayna'nın NATO'ya çekilmesine, Ukrayna'ya silahların gönderilmesine ve Ukrayna'nın Rusya'ya yönelik doğrudan provokasyon düzenlemeye itilmesine bakmak yeterlidir." dedi.

Ukrayna'nın doğusu meselesine ilişkin Minsk anlaşmalarının uygulanmasının önemine işret eden Lavrov, ABD, Fransa ve Almanya'nın Ukrayna'yı bu anlaşmalara uyması için etkilemeleri gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (1)
Dulqarnein 11 ay önce
RUS sözcüler kendi fantazi ve paralel evrenlerinde yasamiyorlarmi? 1 milyon müslümani süriyede katledilirken rusyanin payi nedir acaba? ve ya LIBYADA toplu mezarlar ve WAGNER (BASKA MASKE ALTINDA RUS LEJONERLERI/ORTODOK TERÖR ÖRGÜTÜ) soykirim suclari nedir? fantazimi? tabii canim NIHLIST rus sözcüleri bu hakikatleri gözlerine sokulsa bile inkaar ederler....
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü