Libya'da çıkan çatışmalarda 12 kişi öldü

Libya'nın başkenti Trablus'ta gerilim tırmanıyor. Trablus'un Bin Gaşir ve Sarim bölgelerinde iki silahlı grup arasında çıkan çatışmada 12 kişi hayatını kaybetti. Türkiye, büyük çabalarla tesis edilen sükunetin korunması çağrısı yaptı.

Dünya 27.08.2022, 22:41 27.08.2022, 22:44
Libya'da çıkan çatışmalarda 12 kişi öldü

Libya'da yine tansiyon yükselmeye başladı. Trablus'un Bin Gaşir ve Sarim bölgelerinde iki silahlı grup arasında yaşanan çatışmalarda 12 kişi hayatını kaybetti, 87 kişi yaralandı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti saldırılara tepki gösterdi. Başkentin şiddetten uzak tutulması için görüşmeler yürütülmesinin ardından yaşanan çatışmaların kınandığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler de Trablus'ta yaşanan silahlı çatışmalar karşısında derin endişe duyulduğunu kaydetti.

Trablus çevresinde askeri yığınaklar artıyor

Son günlerde Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisinin Başbakan olarak atadığı Fethi Başağa'ya bağlı güçlerin Trablus çevresinde askeri yığınak yapması endişeleri artırdı.

Fethi Başağa, 24 Ağustos'ta Başbakan Dibeybe'ye "Yetkinizi gönüllü olarak teslim edin" çağrısı yapmış, bu talep başkente girmeye hazırlık olarak değerlendirilmişti.

Buna karşılık Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe, hükümetin seçimlere kadar iş başında olacağını vurgulamıştı.

Dışişleri'nden Libya'da kalıcı barış çağrısı

Dışişleri Bakanlığı'ndan Libya'da yaşanan çatışmalara ilişkin açıklama yapıldı.

Tarafların sağduyuya davet edildiği açıklamada, çatışmaların bir an önce durdurulması çağrısı yapıldı. Türkiye'nin istikrarın sağlanması için Libya halkına her türlü desteği sağlamaya devam edeceği vurgulandı.

Libya'da seçim çıkmazı

Libya'da bir süredir Abdulhamid Dibeybe ve Fethi Başağa'nın liderlik ettiği iki ayrı hükümet bulunuyor. Bu durum ülkenin yeniden şiddet sarmalına sürüklenmesi endişelerini artırıyor.

Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020'deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021'de yapılmasına karar verilmişti ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümeti'nin görev süresinin 24 Aralık 2021'de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat'ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa'yı başbakan seçmiş, 1 Mart'ta da Başağa hükümetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisi'ni Cenevre Anlaşması'nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu, görevi ancak seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini söylemişti.

Başağa, 17 Mayıs'ta sürpriz bir şekilde Trablus'a gelmiş ancak başkentteki silahlı çatışmalar nedeniyle aynı gün kentten ayrılmak zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak 05:28
Güneş 06:52
Öğle 12:59
İkindi 16:18
Akşam 18:56
Yatsı 20:15
Günün Karikatürü Tümü