Liz Truss'un telefonu hacklendi! Kuzey Akım 2 hattıyla ilgili bir detay ortaya çıktı

Danimarka ve İsveç açıklarında Rusya'ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında meydana gelen patlamadan 1 dakika sonra Liz Truss'un Blinken'a "iş bitti" şeklinde telefonundan mesaj gönderdiği iddia edildi.

Dünya 31.10.2022, 18:00 31.10.2022, 18:06
Liz Truss'un telefonu hacklendi! Kuzey Akım 2 hattıyla ilgili bir detay ortaya çıktı

Danimarka ve İsveç açıklarında Rusya'ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında meydana gelen sızıntılar doğalgaz krizine neden olmuştu. Daha sonra Danimarka Enerji Ajansının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kuzey Akım 2 boru hattını işleten şirket tarafından, Rusya'dan Almanya'ya uzanan boru hattındaki basıncın dengelendiği konusunda bilgilendirildikleri bildirilmişti. Bunun boru hattındaki sızıntının durduğuna işaret ettiği belirtilmişti.

Şimdi ise Rusya'ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında meydana gelen sızıntılar hakkında yeni bir iddia ortaya çıktı. İddiaya göre Kuzey Akım boru hattı patlamasından 1 dakika sonra Liz Truss, Blinken'a "iş bitti" şeklinde telefonundan mesaj göndermiş. Bu mesaj ise Rusların Liz Truss'ın iPhone'unu hackledikten sonra ortaya çıkmış.

 Liz Truss'un telefonu Ruslar tarafından hacklenmiş

İngiltere'nin eski Başbakanı Liz Truss'ın, Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı dönemde kişisel cep telefonunun Rus ajanlar tarafından hacklendiği öne sürüldü.

İngiliz Mail on Sunday gazetesinin isimsiz kaynaklara atıfta bulunduğu haberinde, Truss'ın telefonunu hackleyen ajanların, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için çalıştığından şüphe edildiği iddiasına yer verdi.

Haberde, Rus casusların, Truss'ın, eski Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng'le yaptığı görüşmelerin yanı sıra Ukrayna savaşı hakkında yabancı yetkililerle yaptığı görüşmelere ilişkin hassas bilgilere erişim sağladığı öne sürüldü.

Gazetenin iddiasında, hacklenmenin, Truss'un yaz aylarında Muhafazakar Parti liderliği için yürüttüğü seçim kampanyası sırasında fark edildiği ancak ayrıntıların o sırada Başbakan olan Boris Johnson ile Kabine ve Kamu Personelinden Sorumlu Devlet Bakanı Simon Case tarafından gizlendiğine yer verildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü