Lübnan, DSÖ’den 600 bin kolera aşısı teslim aldı

Kolera salgını ile mücadele eden Lübnan, Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) 600 bin kolera aşısı teslim aldı.

Dünya 10.11.2022, 12:33
Lübnan, DSÖ’den 600 bin kolera aşısı teslim aldı

Kolera salgını ile mücadele eden Lübnan, Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) 600 bin kolera aşısı teslim aldı.

Aşıların teslimi için Beyrut’taki Karantina Hastanesi'nde düzenlenen törene, Lübnan Sağlık Bakanı Firas Abyad, DSÖ Lübnan Sorumlusu Dr. Abdünnasır Ebubekir, Birleşmiş Milletler Temsilcileri ve Lübnanlı milletvekilleri katıldı.

Törende konuşan Sağlık Bakanı Abyad, "Bugün, Lübnan için gerçekten çok iyi bir gün. Çünkü bir aydan uzun süredir bakanlık olarak, kolera salgınını önlemek için çalışıyoruz. Aşının Lübnan'a ulaşması ile önemli bir aşamaya geçtik." dedi.

Abyad, DSÖ’den 600 bin aşı teslim aldıklarını ifade ederek, özellikle ülkenin kuzeyinde ve Bekaa bölgesinde yaygın görülen koleranın durdurulmasında aşıların etkili olacağını söyledi.

Sorunun sadece aşı ile çözülmesinin mümkün olmadığını belirten Abyad, vakaların oluşması ve artmasının sebebi olan kirli suyun temizlenmesi gerektiğini, bunun için de kuzeydeki su arıtma tesislerinin devreye sokulmasının gerekliliğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü, 1 Kasım'da yaptığı açıklamada, yaklaşık 30 yıl sonra kolera vakalarının görüldüğü Lübnan'da, salgının bütün kentlerde etkisini göstermeye başladığını bildirmişti.

Ekonomik krizin pençesindeki Lübnan'da, 6 Ekim'de görülmeye başlanan ve kuzey ile doğu bölgelerinde yayılan kolera vakalarında 18 kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü