Lukaşenko: Erdoğan'ın herhangi bir ricası imkanlar dahilindeyse koşulsuz yerine getirilir

Belarus lideri Lukaşenko TRT Haber'e konuştu: "Erdoğan’ın herhangi bir ricası Belarus tarafından imkanlar dahilindeyse koşulsuz, şartsız yerine getirilir. Aynı yaklaşımı Türkiye’den de görüyorum."

Dünya 13.12.2021, 22:00 13.12.2021, 23:04
Lukaşenko: Erdoğan'ın herhangi bir ricası imkanlar dahilindeyse koşulsuz yerine getirilir

TRT Haber'e konuşan Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko başta göçmen krizi olmak üzere AB, Rusya ve Türkiye ile ilişkiler hakkında açıklamalar yaptı. THY'ye ilişkin iddialara da değinen Lukaşenko, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a ve yönetimine de teşekkür etti.

Lukaşenko, Polonya sınırındaki göçmenler nedeniyle Batı ile siyasi gerginlik sürerken, TRT Haber röportajında "Önce insanların, yani göçmenlerin Irak, Suriye, Afganistan ve diğer ülkelerden neden kaçtıklarından başlamalıyız" dedi. Lukaşenko şöyle devam etti: "Çünkü, ABD ile ona hizmet eden Avrupa ve diğer 'kahraman' devletler, bu devletleri işgal etti ve bu devletleri neredeyse yerle bir ettiler. Bu insanların oturmak için evleri yok, çocuklarını yedirip giydirme imkanı yok... Bu yüzden onlar, mülteci olup çeşitli güzergahlara, çağrıldıkları yerlere gidiyorlar."

Göçmenlerin Belarus'a davet edildikleri yönündeki iddialara da cevap veren Lukaşenko, insanların Belarus'a 'tamamen yasal olarak' geldiklerini belirterek, "Bunun için para ödediler. Bunu tamamen yasal olarak yaptılar. O zaman bana söyleyin; bizzat ben veya Belarus hükümeti, neyi ihlal ettik? Dahası biz, AB ile yapılan geri kabul anlaşmalarını sıkı bir şekilde yerine getiriyorduk zaten. Bu yüzden bizi boş yere suçlamasınlar" ifadelerini kullandı.

'AB'den Değil Erdoğan'dan Yardım İsteriz'

Lukaşenko'nun Erdoğan ve Türkiye'ye dair diğer ifadeleri de şöyle:

"Recep Tayyip Erdoğan’ın herhangi bir ricası Belarus tarafından imkanlar dahilindeyse koşulsuz, şartsız yerine getirilir. Aynı yaklaşımı Türkiye’den de görüyorum."

"Gazeteci bana sorduğunda "Biz Avrupa Birliği’nden bir şey istemeyiz, gerekirse Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım isteriz" dedim. Benim ne düşündüğümden bağımsız olarak kendisi Müslümanların lideridir."

"Türkiye gerçekten de kahraman bir devlettir. Hükümetiniz dünyanın en asil hükümeti çünkü ülkenizde 4 milyondan fazla göçmeni barındırıyorsunuz. Bu sizin için bir gurur vesilesidir."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü