Müslüman olan yıldız Kyrie Irving NBA'dan kadro dışı bırakıldı

Müslüman olduğunu açıklayan NBA yıldızı Kyrie Irving, sosyal medya hesabından paylaştığı belgeselin Yahudi karşıtı olduğu iddiasıyla hem takımı Brooklyn Nets tarafından kadro dışı bırakıldı, hem de Nike kendisiyle yürüttüğü sponsorluk anlaşmalarını askıya aldı.

Dünya 05.11.2022, 14:54 05.11.2022, 15:21
Müslüman olan yıldız Kyrie Irving NBA'dan kadro dışı bırakıldı

Ekim ayının başında ABD'li şarkıcı Kanye West'in yaşadığı muamelenin bir benzerine, bu kez NBA yıldızı Kyrie Irving şahit oldu.

Müslüman yıldız Kyrie Irving Twitter'dan Yahudilere yönelik bir belgesel paylaştı. ABD'deki otoriteler bu belgeselin Yahudi düşmanlığı olduğunu ileri sürdü.

Yıllardır emek verdiği takım dahil olmak üzere, taraftardan ve destekçilerinden oldukça sert eleştiriler aldı.

Brooklyn Nets'in patronu Joe Tsai, takımının yıldız ismi Kyrie Irving'i hedef göstererek şu açıklamaları yaptı:

"Kyrie'nin Yahudiler aleyhinde tamamen yanlış bilgilerle hazırlanmış bir kitaba dayanan belgeseli paylaşması beni hayal kırıklığına uğrattı. Oturup düşündüm. Bunun ne kadar incitici olduğunu fark ettim. Onun da bunu anlamasını bekliyorum. Sonuçta ne kadar dindar bir kişilik olduğunun farkındayız. İnsanları ırk, etnik ve din temelli nefrete, suça teşvik etmek çok yanlış. Bu kesinlikle basketboldan çok daha büyük bir problem!"

Brooklyn Nets Başantrenörü Steve Nash ise, konuya ilişkin olarak şöyle konuştu:

"Takım, Kyrie Irving'e denilmesi gerekeni dedi. Birleştirici olanı desteklediğimizi düşünüyorum. Bütün değerleri temsil ediyoruz ve nefret söylemini kınıyoruz."

Takımın ve NBA'in yıldızı Kyrie Irving ise, paylaşımına gelen tepkilere cevap olarak şu ifadeleri kullandı:

"Ben kimsenin dini inancına saygısızlık etmek istemedim. Kimseyi incitmedim ki! İnsanların beni 'anti-semitik' olarak tanımlamasını doğru bulmuyorum. Bu benim yaşadığım gerçeği değiştirmiyor."

Kyrie, geçtiğimiz yıl Ramazan ayı vesilesiyle parkenin kenarında orucunu açarken görüntülenmişti.

30 yaşındaki yıldız, oruç tutmasıyla ilgili gelen soruları şöyle yanıtlamıştı: 

"Bu Allah ile olan bir yolculuk. Ben bu yolculukta yalnız değilim. Dünyanın dört bir yanında, benim gibi oruç tutan kardeşlerim var."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü