Pakistan ordusu, Amerikan ordusunu aratmıyor

Pakistan’ın Afganistan’a düzenlediği hava saldırısında içinde kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca sivil vahşice katledildi. ABD’ye ülke içinde üsler tahsis eden Pakistan yönetimi ve ordusu, Müslümanlara karşı katliamlarda Amerikan ordusunu aratmıyor. 

Dünya 18.04.2022, 11:38 18.04.2022, 11:39
Pakistan ordusu, Amerikan ordusunu aratmıyor

Pakistan’ın Afganistan’a düzenlediği hava saldırısında içinde kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca sivil vahşice katledildi. ABD’ye ülke içinde üsler tahsis eden Pakistan yönetimi ve ordusu, Müslümanlara karşı katliamlarda Amerikan ordusunu aratmıyor. 

Afganistan'ın Host vilayetinin Enformasyon ve Kültür Direktörü Şabir Ahmad Osmani, yaptığı açıklamada, Cumartesi günü Pakistan'ın Afganistan'ın Host ve Kuner vilayetlerine gerçekleştirdiği hava saldırısında toplam ölü sayısının 47'ye yükseldiğini söyledi.

Osmani "Pakistan güçlerinin Host vilayetinde Durand Çizgisi yakınında düzenlediği hava saldırısında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 41 sivil hayatını kaybetti, 22 kişi de yaralandı" bilgisini paylaştı.

Kuner'deki hava saldırısında da bir kadın ile beş çocuğun hayatını kaybettiği açıklandı. Taliban yetkilisinin ve orada yaşayanların beyanlarına göre, söz konusu saldırı Pakistan hava araçlarıyla Afganistan hava sahası içerisinde gerçekleştirildi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise hava saldırısı düzenlediği iddiasını doğrulamadı. Pakistan'ın Kabil Büyükelçiliği Afgan topraklarında saldırı düzenledikleri iddiasını reddetti.

Pakistan'dan Pazar günü yapılan açıklamada, Afganistan’dan yapılan ve Pakistan güvenlik güçlerini hedef alan sınır ötesi saldırıların son günlerde büyük ölçüde arttığı belirtildi. Taliban yetkililerine sınır ötesi saldırılara karşı "sert önlemler" alınması konusunda çağrı yapıldı.

Taliban: Kötü sonuçları olur

Taliban hükümeti sözcüsü, Pakistan’ı, saldırıların tekrarlanması durumunda karşılaşılacakları kötü sonuçlar olacağı konusunda uyardı. Açıklamada "8 ay önce Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yaşadığı yenilgi, Afganistan’ın topraklarına ve özgürlüğüne saygısızlık yapan saldırganlara iyi bir ders" tehdidinde bulunuldu.

Taliban hükümeti ayrıca olaya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Bu bir zalimlik, ve Afganistan ile Pakistan arasındaki husumete zemin hazırlıyor. Pakistan bilmeli ki, bir savaş başlarsa, bu kimsenin yararına olmaz" ifadelerini kullandı. Pakistan söz konusu saldırıyı doğrulamamakla birlikte, sınırın diğer tarafından düzenli olarak "terör" saldırıları düzenlendiğini ileri sürüyor. ABD ile samimi ilişkileri bulunan Pakistan ordusunun gerçekleştirdiği katliam, ABD’nin uyguladığı vahşetle aynı izleri taşıyor. ABD de 20 yıl boyunca Afganistan’da terörle mücadele bahanesiyle hastaneleri, okulları, düğünleri ve Pazar yerlerini hedef aldığı vahşi saldırılarda binlerce Müslümanı katletmişti. 

Pakistan, Cuma günü Pakistan'ın Veziristan vilayetinin kuzeyindeki sınır bölgesinde 7 Pakistanlının öldürülmesi üzerine “terörle mücadele” adı altında köylere bomba yağdırmıştı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Pazar günü yapılan açıklamada, "Son günlerde Pakistan - Afganistan sınırındaki olaylar büyük ölçüde arttı. Sınırın karşısından Pakistan güvenlik güçleri hedef alınıyor" ifadelerine yer verilmişti. Saldırıların cezasız kaldığı ve Pakistan’ın Afgan yetkililerden saldırıları durdurmaları için harekete geçmesini istediği ancak bunun işe yaramadığı belirtildi.

Afganistan’daki Birleşmiş Milletler Misyonu UNAMA, yaşanan olaylara ilişkin endişesini ifade etti. "UNAMA, Host ve Kunar vilayetlerindeki hava saldırılarında yaşanan çocukları ve kadınları da içeren sivil kayıplarından dolayı oldukça endişeli" ifadelerine yer verdi. Gerçek verilere ulaşmak ve kayıpları doğrulamak için çalıştıklarını da kamuoyu ile paylaştı.

Afganistan’da protesto

Saldırıdan ardından, yüzlerce gösterici Host beldesinde Pakistan’ı protesto etmek için sokaklara indi. Afganistan Dışişleri Bakanlığı, Kabil’deki Pakistan Büyükelçisini saldırıyı kınamak için çağırdı.

Yazılı açıklamada Afganistan Dışişleri Bakanı Emir Han'ın Pakistan elçisine, Host ve Kunar’da bu tür askeri ihlallerin engellenmesi gerektiğini, aksi taktirde kötü niyetliler ve gruplar bu olayları istismar eder dediği aktarıldı.

Köklü Değişim Medya

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü