Papa: Buğdayı savaş silahı olarak kullanmayın

Ukrayna’dan buğday ihracatı yapılmasının önündeki engelin kaldırılması için çağrıda bulunan Papa Franciscus, buğdayın bir ‘savaş silahı’ olarak kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Dünya 01.06.2022, 21:14
Papa: Buğdayı savaş silahı olarak kullanmayın

Ukrayna’dan buğday ihracatı yapılmasının önündeki engelin kaldırılması için çağrıda bulunan Papa Franciscus, buğdayın bir ‘savaş silahı’ olarak kullanılamayacağını söyledi.

Papa, Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan binlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada, “Ukrayna’dan buğday ihracatının engellenmesi çok endişe verici çünkü özellikle yoksul ülkelerdeki milyonlarca insanın hayatı buna bağlı. Bu sorunu çözmek, evrensel beslenme hakkını garanti altına almak için her türlü çabanın gösterilmesi için yürekten çağrıda bulunuyorum.  Temel gıda maddesi olan buğdayı savaş silahı olarak kullanmayın” dedi.

Küresel gıda krizinin kötüleştiğine dikkat çeken Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna’nın tahıl ihracatının önündeki engeli kaldırmak için bir anlaşmaya aracılık etmeye çalışıyor.

Batılılar ise, Ukrayna’daki limanların kapatılması sebebiyle dünyanın karşı karşıya olduğu krizden Rusya’yı sorumlu tutuyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak 06:42
Güneş 08:09
Öğle 13:22
İkindi 16:01
Akşam 18:26
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü