Putin'den batılı ülkelerin gaz borçlarını yabancı para birimleriyle ödemelerine izin

Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından imzalanan kararnameyle "dost olmayan" Batılı ülkelerin, Rus doğal gazına yönelik borçlarını dolar veya euro gibi yabancı para birimleriyle ödemelerine izin verildi.

Dünya 31.12.2022, 22:35
Putin'den batılı ülkelerin gaz borçlarını yabancı para birimleriyle ödemelerine izin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 31 Mart'ta imzaladığı yabancı alıcıların Rus doğalgazını ruble olarak ödemesini zorunlu kılan kararnamede 9 ay sonra değişikliğe gitti.

Putin, imzaladığı yeni kararnameyle, Rusya'ya yaptırım uygulayan ve "dost olmayan" şeklinde tanımlanan Batılı ülkelerin, Rus gazı için ödemeleri yabancı para birimleriyle yapabilmelerine imkan sağladı.

Rus gazı ithal eden "dost olmayan" ülkelerin, borçlarını dolar veya euro gibi yabancı para birimleriyle ödemelerine izin verilen kararnameye göre, söz konusu ülkelerin borcunu ödemesi, Rus gazı sevkiyatının tekrar başlaması anlamına gelmeyecek.

Putin'in 31 Mart'ta imzaladığı kararnameyle, Rus gazı alan ülkelerin Gazprombank'ta hesap açmaları gerekirken ödemelerin, bu bankaya yapılmasının ardından söz konusu fonlar Moskova Borsası'nda rubleye çevriliyor.

Rus enerji şirketi Gazprom, rubleyle ödeme yapmadıkları gerekçesiyle Polonya, Bulgaristan, Finlandiya, Hollanda ve Avrupalı bazı şirketlere doğal gaz sevkiyatlarını durdurmuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak 06:42
Güneş 08:09
Öğle 13:22
İkindi 16:01
Akşam 18:26
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü