Putin Kırım köprüsünü yeniden ulaşıma açtı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya anakarasını ilhak edilen Kırım yarımadasına bağlayan ve 8 Ekim’de bir bölümü yıkılan Kerç Boğazı Köprüsü’nü şahsen ziyaret ederek yeniden ulaşıma açtı.

Dünya 06.12.2022, 20:36
Putin Kırım köprüsünü yeniden ulaşıma açtı

Mercedes marka makam aracının direksiyonuna geçerek köprüyü bir uçtan diğerine geçen Putin, kendisine eşlik eden Başbakan Yardımcısı Marat Husnulin’e nasihatler verdi.

Köprünün kısa sürede tamir edilmesinden memnuniyetini dile getiren Rusya lideri, “Köprü kısa sürede yeniden çalışır hale geldi. Emeği geçenleri tebrik ederim. Ancak Rusya’nın Kırım’a alternatif ve güvenli ikinci bağlantısı da olmalı. Bu yüzden yeniden çalışmaya başlayan köprü yanı sıra Kırım’a ana karadan düzgün bir yol daha olmalı” dedi.

Putin’in bahsettiği karadan ikinci yol, 30 Eylül’de Moskova tarafından ilhak edilen Ukrayna’nın Donetsk, Zaporojye ve Herson bölgelerinden geçiyor.

SALDIRIYI KİEV ÜSTLENMEMİŞTİ

Ekim ayında Kerç Köprüsü’nde gerçekleşen bombalı saldırının ardından Rusya, Ukrayna’nın enerji altyapısını geniş çaplı saldırılarla hedef almıştı. Kiev yönetimi köprü saldırısını resmi olarak üstlenmese de Putin geçen hafta yaptığı açıklamada bu saldırıların, Ukrayna’nın Rus altyapısına yönelik saldırılarına yanıt olduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü