Putin: Tüm seferberlik etkinliklerinin yaklaşık 2 hafta içinde sona ereceğini düşünüyorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesindeki kısmi seferberlik kapsamında 222 bin kişinin silah altına alındığını belirterek, "Tüm seferberlik etkinliklerinin yaklaşık 2 hafta içinde sona ereceğini düşünüyorum." dedi.

Dünya 15.10.2022, 23:42
Putin: Tüm seferberlik etkinliklerinin yaklaşık 2 hafta içinde sona ereceğini düşünüyorum

Putin, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları Yüksek Konsey Toplantısı'na katılmak üzere bulunduğu Kazakistan'ın başkenti Astana'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kırım'daki köprüde yaşanan patlama

Kerç Köprüsü'nün geçen hafta patlatıldığını anımsatan Putin, patlayıcı maddenin Ukrayna'nın Odessa kentinden deniz yoluyla Rus topraklarına geldiğine dikkati çekti.

Putin, "Patlayıcının tahıl taşıyan gemilerle ülkemize ulaşıp ulaşmadığı henüz tespit edilmedi. Şimdilik bu sorunun cevabı henüz bulunmadı. Ancak tahıl koridorlarının, terör saldırıları için kullanıldığı ortaya çıkarsa, koridorların gelecekteki çalışmalarıyla ilgili soru işareti oluşacak." şeklinde konuştu.

Endonezya'da düzenlenecek G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmeyi planlamadığını kaydeden Putin, "Benimle bu tür müzakerelere hazır olup olmadığı kendisine sorulmalıdır. Dürüst olmak gerekirse, böyle bir ihtiyaç görmüyorum." dedi.

Rusya'nın son dönemde Ukrayna'ya yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarını değerlendiren Putin, şöyle devam etti:

"Şu anda büyük saldırılara gerek yok. Başka görevler var. Çünkü Rusya Savunma Bakanlığının planladığı 29 hedeften 7'si vurulmadı. O hedeflere de kademeli bir şekilde ulaşılacak. Bu nedenle şu anda büyük saldırılara gerek yok, en azından şimdilik, sonrasında bakacağız."

Putin, Rusya'da devam eden kısmi seferberlik sürecine değinerek, "300 bin kişiden 222 bini silah altına alındı. Tüm seferberlik etkinliklerinin yaklaşık 2 hafta içinde sona ereceğini düşünüyorum." şeklindeki görüşlerini dile getirdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü