Putin, Türkiye'nin Avrupa için en büyük arz hattı olabileceğini söyledi

Rusya Enerji Haftası'nda konuşan Putin, Türkiye'nin Avrupa için en büyük gaz koridoru olabileceğini söyledi.

Dünya 12.10.2022, 14:59 12.10.2022, 15:07
Putin, Türkiye'nin Avrupa için en büyük arz hattı olabileceğini söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol fiyatlarına yönelik tavan fiyat uygulamasının enerji maliyetlerini daha artıracağını söylerken, son OPEC+ kararının hem üreticiler hem de tüketiciler için olumlu olmasını umduğunu, OPEC+'nın koordinasyon içinde çalışacağını söyledi. Putin, Türkiye'nin Avrupa için en büyük arz hattı olabileceğine de dikkat çekti.

Enerji konusunda uluslararası ilişkiler zemini ısınırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu alandaki çıkışlarına devam etti.

Avrupa'da gündemde olan petrol fiyatlarına tavan fiyatın enerji maliyetlerini daha da artıracağını belirtti. Bu kış Avrupa'ya gaz tedarikine hazır olduklarını söyleyen Putin, Rusya'nın kontratlarla bağlanmış arza devam ettiğini ifade etti.

Rusya Enerji Haftası'nda konuşan Putin, Türkiye'nin Avrupa için en büyük gaz koridoru olabileceğini söyledi.

OPEC+ koalisyonunun aldığı agresif üretim kesintisi kararına da atıf yapan Putin, söz konusu kararın üreticiler ve tüketiciler için olumlu etkileri olmasını beklediğini, OPEC+ koalisyonunun koordinasyon içinde çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Kuzey Akım'daki sobatajın terör eylemi olduğuna ilişkin herhangi bir şüpheye yer olmadığını söyleyen Putin, buradaki kaybın Karadeniz'e yönlendirilebileceğini belirtti.

Putin, toplam petrol ihracatı ve üretiminin 2025 yılına kadar mevcut seviyelerde kalmasını planladıklarını da ekledi.

ABD OPEC+ kararına tepkili

ABD Başkanı, OPEC+’ın üretim limitini azaltma kararının ardından Suudi Arabistan’ı kastederek “Rusya ile birlikte yaptıklarının sonuçları olacak” dedi. Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden gözden geçirmek gerekliliğine inandığını belirten Biden, buna karşın kasımdaki ABD ara dönem seçimleri öncesi bir misilleme yasasının çıkmasının çok düşük ihtimal olarak görüyor.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, salı günü OPEC+ kararını “Kimsenin Vladimir Putin’e yardım etmemesi gereken bir dönemde bu karar Rusya’ya yarıyor” açıklamasını yapmıştı. Bu yorumlar gölgesinde petrol piyasasında ise resesyon endişesi teması hakim olmayı sürdürüyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü