Ruble, euro karşısında 7 senenin zirvesinde

Moskova borsasına göre euro Haziran 2015’ten beri ilk kez 59 rubleye kadar düştü.

Dünya 23.05.2022, 17:43 23.05.2022, 18:39
Ruble, euro karşısında 7 senenin zirvesinde

Dünyanın en fazla yaptırıma maruz kalan ülkesi Rusya'nın ulusal para birimi, euro ve dolar karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Geçen hafta son yılların en yüksek seviyesine ulaşan ruble Rus finans sistemini korumak amacıyla şubat ayı sonuna yürürlüğe konulan bir dizi kontrollerin desteğiyle dolar ve euro karşısında yaklaşık yüzde 4 değer kazandı.

Rublenin dolar karşısında yüzde 30 civarında istikrar kazanması Rus ekonomisine karşı başlatılan büyük çaplı yaptırımlara rağmen dünyanın en iyi performans gösteren para birimlerinden biri olmasının önünü açtı.

Ruble, Rus altın ve döviz rezervlerinin neredeyse yarısını donduran yaptırımların ardından yabancı para birimindeki gelirlerini rubleye çevrilmek zorunda kalan ihracat odaklı şirketler sayesinde harekete geçti.

Rus merkez bankası ve hükümetinin kısıtlamalara devam edeceğini düşünen uzmanlar, buna rağmen rublenin orta vadede güçlenebileceği beklentisinde.

Tinkoff Bankası yatırım analistleri, sonbahara doğru ithalat iyileştikçe ve kısıtlamaların potansiyel olarak kaldırılması halinde döviz kurunun 60-65 seviyesinde istikrar kazanmaya başlayacağı görüşünde.

Ayrıca Rus doğal gazını ruble karşılığı satın alan yabancı alıcılar da rublenin son artışında etkili oldu.

Uzmanlar genel olarak ihracatçıların getirdiği döviz, yüksek petrol fiyatları ve gelecek ay sonunda vergi dönemi sona ermeden ihracat odaklı şirketlerin yerel yükümlülüklerini yerine getirebilmek için döviz gelirlerini rubleye çevirmesinin Rus para biriminin desteklenmesinde etkili olacağının altını çiziyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:23
İkindi 16:06
Akşam 18:32
Yatsı 19:53
Günün Karikatürü Tümü