Rus ordusunun tanıtım filminde hedef Akıncı TİHA’ları oldu

Havacılık sektörüne ilişkin fuar Dubai Airshow 2021’de Rusya’nın tanıtım filminde hedef uçak olarak Bayraktar Akıncı TİHA'ları kullanıldı.

Dünya 15.11.2021, 18:40
Rus ordusunun tanıtım filminde hedef Akıncı TİHA’ları oldu

Havacılık sektöründeki yeniliklerin sergileneceği fuarı Dubai Airshow 2021 Birleşik Arap Emirlikleri'nde başladı. Fuarda Rusya da 5. nesil savaş uçağı SU-75 Checkmate'in tanıtımını yaptı.

Rusya tarafından hazırlanan tanıtım videosunda Bayraktar Akıncı TİHA'ları ( Taarruzi İnsansız Hava Aracı) hedef uçak olarak kullanıldı.

Ukrayna da Rusya’ya karşı SİHA’ları kullanmıştı

Ukrayna ordusu ekim ayının sonlarında ülkenin doğusunda yer alan ihtilaflı Donbass bölgesindeki saldırılarında Türkiye üretimi 'Bayraktar TB2' insansız hava araçlarını (SİHA) kullanmıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti:

Bu gibi silahların Ukrayna ordusuna tedarik edilmesinin, (Donbass) temas hattındaki durumun istikrarsızlaşmasına neden olabileceği yönündeki endişelerimiz doğrulanmış oldu.

Görüyoruz ki böyle silahlar, askerlerin eline geçince, potansiyel olarak Ukrayna’nın bu bölgesinde kullanılabilirler. Bu da sadece istikrarsızlaşmaya neden olur ve asla Ukrayna içindeki bu sorunun çözülmesini sağlamaz.

Çavuşoğlu'ndan açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Ukrayna'nın kullandığı silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Türkiye’de üretilmiş olabileceğini ancak kullanımının Ukrayna’ya ait olduğunu, bu nedenle Türkiye’nin suçlanamayacağını söylemişti.

Çavuşoğlu, "Bir ülke, bizden, başka bir ülkeden almışsa o silah daha fazla Türk ya da Rus ya da Ukrayna silahı olarak anılamaz. Bir devlet bizden bunu satın alıyorsa, o daha fazla Türk ürünü değildir. Belki Türkiye’de üretilmiş olabilir ama Ukrayna’ya ait. Türkiye bununla suçlanamaz" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü