Rusya 9 Mayıs’ta resmen 'savaş' ilan edebilir!

Batılı istihbarat kaynakları, Vladimir Putin’in, Rusya’nın ‘Zafer Günü’ olarak kutladığı 9 Mayıs’ta Ukrayna’ya karşı “resmen” savaş ilan ederek ülkede seferberlik başlatabileceğini öne sürdü.

Dünya 04.05.2022, 11:07
Rusya 9 Mayıs’ta resmen 'savaş' ilan edebilir!

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı sürerken, Moskova yönetiminin büyük önem verdiği 9 Mayıs tarihi de yaklaşıyor. Rusya’nın bu tarihte ne yapacağı ise merak konusu. İstihbarat kaynakları, Rus ordusunun Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol’ü tamamen ele geçirmeye odaklandığını ve 9 Mayıs’ta bu kentte bir “zafer geçidi” düzenlemeyi planladığını iddia etmişti.

Ancak CNN International’ın Batılı yetkililere dayandırdığını son haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, bu tarihte Ukrayna’ya “resmen” savaş ilan edebileceği öne sürüldü. Putin ve diğer Rus yöneticiler, Ukrayna’daki savaş için özellikle “savaş” kelimesini kullanmamaya özen gösteriyor ve “özel operasyon/harekat” nitelemesini kullanıyordu.

Ordu Zayıfladı

CNN’in haberinde, Moskova yönetimi için büyük önem taşıyan ve son yıllarda propaganda aracına dönüşen 9 Mayıs’ta, Putin’in Ukrayna’ya karşı resmen savaş ilan edeceği, bu sayede ülkede seferberlik ilan ederek tüm yedek askerleri göreve çağırabileceği iddia ediliyor.

Nitekim İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Putin’in yakın zamanda “Bu, Nazilere karşı bir savaştır” şeklinde bir söyleme geçeceğini ve mümkün olduğunca çok askeri Ukrayna’ya yollayabileceğini açıklamıştı. Bununla birlikte 9 Mayıs’ta ilan edilecek bir savaşın, halk tarafından daha büyük destek göreceği, bunun da daha fazla asker toplama konusunda Rus ordusuna yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Zafer Günü Neden Önemli?

Rusya, her yıl 9 Mayıs’ta 2. Dünya Savaşı’ndaki zaferini kutluyor. Nazi Almanyası’nı yenilgiye uğratma tarihi olarak anılan günün önemi, Sovyetler Birliği lideri Leonid Brejnev döneminde arttı. Bu tarih, Rus kimliğinin bir parçası haline getirilmeye çalışılırken, Putin döneminde kutlamalar büyüdü ve 2014’ten sonra Ukrayna’nın doğusundaki gerilimle birlikte devlet medyası “Nazilerle savaşa” daha fazla vurgu yapmaya başladı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü