Rusya dünyanın en büyük nükleer santraline koruyucu kubbe inşa ediyor

Üst düzey bölge yetkilisi Vladimir Rogov, Ukrayna güçleri tesisi hedef almaya devam ederken Rusya'nın Ukrayna’da ele geçirdiği Zaporozhye nükleer santrali üzerine koruyucu bir kubbe inşa ettiğini söyledi. Yapı, kullanılmış radyoaktif yakıt depolarını Ukrayna saldırılarına karşı koruyacak.

Dünya 17.12.2022, 20:05
Rusya dünyanın en büyük nükleer santraline koruyucu kubbe inşa ediyor

Rogov Cumartesi günü Telegram'da yapılan çalışmaların kısa bir videosunu yayınladı. Videoda teknisyenlerin kullanılmış nükleer yakıtı tutan tankların üzerine kalkan kurdukları görülüyor.

Yetkili, kubbenin depolama tesislerini şarapnel ve insansız hava araçları tarafından taşınan el yapımı patlayıcılardan korumak için tasarlandığını belirterek, sonraki dönemde daha da güçlendirileceğini sözlerine ekledi.

Rusya'nın nükleer enerji şirketi Rosatom daha önce kullanılmış yakıt konteynırlarının zarar görmesi halinde atmosfere radyoaktif madde salınabileceği ve bunun da öngörülemeyen sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunmuştu.

Kıtanın en büyüğü olan Zaporozhye nükleer santrali 28 Şubat'tan bu yana Rusya'nın kontrolü altında bulunuyor. Tesisteki tüm reaktörler güvenlik durumu nedeniyle şu anda kapalı durumda.

Zaporozhye Bölgesi, diğer üç eski Ukrayna bölgesi olan Kherson Bölgesi ve Donetsk ve Lugnask Halk Cumhuriyeti ile birlikte sonbaharda yapılan referandumların ardından Rusya'ya katıldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:23
İkindi 16:09
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Günün Karikatürü Tümü