Rusya: İsrail orantısız güç kullanıyor

Rusya'nın Birleşmiş Milletler misyonu kıdemli danışmanı Evgeny Varganov İsrail'in Filistin'deki tutumuna dair açıklamalarda bulundu.

Dünya 18.10.2022, 16:18
Rusya: İsrail orantısız güç kullanıyor

Rusya, İsrail'i işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlere karşı orantısız güç kullandığını söyledi.

Birleşmiş Milletler'in New York'taki toplantısında konuşan Rusya'nın BM misyonu kıdemli danışmanı Evgeny Varganov, yüksek dozda süregelen çatışmaların yalnızca abluka altındaki Gazze Şeridi'nde değil Batı Şeria'da da devam ettiğini kaydederek, bunlara sebep olan asıl unsur olarak İsrail'in askeri operasyonlarındaki orantısız güç kullanımını işaret etti.

Filistinlilere ait evlerin yıkılması ve tarım arazileri dahil özel mülklere el konularak İsrail'in kamu malı haline getirilmesini Moskova yönetiminin endişeyle karşıladığını söyleyen Varganov, yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin genişletilmesine de dikkat çekti.

Öte yandan İbrahim Anlaşmaları meselesine değinen Varganov, bilhassa Batılı ülkelerin farklı metodları ortaya koyarak siyasi süreci aşmaya çalıştığının farkında olduklarının ve bunu reddetmelerinin yanı sıra Filistin sorununu masaya yatırmadan Arap-İsrail ilişkilerinin normalleşmesini teşvik etme girişimlerini verimsiz bulduklarını kaydetti.

Varganov ayrıca ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını reddetti.

Kaynak: Mepa News

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü