Rusya: Türkiye'nin Suriye operasyonu mantıksız bir adım olur

Türkiye'nin Suriye'ye düzenleyeceği olası bir askeri operasyonun gerilimi tırmandıracağını söyleyen Lavrentyev, "Bunun mantıksız bir adım olacağına inanıyoruz" dedi.

Dünya 15.06.2022, 10:39 15.06.2022, 10:48
Rusya: Türkiye'nin Suriye operasyonu mantıksız bir adım olur

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik olası operasyonuna ilişkin konuştu. Rus haber ajansı RIA Novosti'nin aktardığına göre, Türkiye'nin Suriye'ye düzenleyeceği bir askeri operasyonun 'durumu istikrarsızlaştıracağını' söyleyen temsilci, söz konusu ihtimalin gerilimi tırmandıracağını dile getirdi. Lavrentyev, operasyonun 'mantıksız bir adım' olacağını belirtti.

Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde Suriye konulu Astana görüşmeleri için Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da bulunan Lavrentyev, "Bunun durumu istikrarsızlaştırabilecek, gerilimi tırmandırabilecek ve ülkede yeni bir düşmanlık dalgasına yol açabilecek mantıksız bir adım olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı. Lavrentyev'e göre, Nur Sultan'daki görüşmelerde Rusya, Türkiyeli yetkilileri 'bu hamleden kaçınmaya ve mevcut sorunları diyalog yoluyla çözmeye' çağıracak.

Lavrov “Türkiye kayıtsız kalamaz” demişti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “ABD askerleri, hala Fırat Nehri’nin doğu yakasının büyük bölümünü işgal ediyor. Orada sözde devlet kurmaya çalışıyor, bölünmeyi destekliyor ve bölgedeki Iraklı Kürtlerin bir kısmının duygularını kullanıyorlar. Bu şekilde Iraklı ve Suriyeli Kürtleri birleştiren yapıda sorunlara yol açıyorlar. Türkiye tabii bunlara kayıtsız kalamaz” demişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak 06:34
Güneş 08:05
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü