“Rusya ve İran tam savunma ortaklığına gidiyor”

ABD yönetimi, Rusya'nın İran'a hava savunma sistemleri, helikopterler ve savaş uçakları da dahil olmak üzere bir dizi gelişmiş askeri yardım sağlamak için harekete geçtiğini öne sürdü. Tahran'ın ise Ukrayna savaşında kullanılan İHA'lar göndererek Moskova'ya destek olduğu iddia edildi.

Dünya 10.12.2022, 23:26
“Rusya ve İran tam savunma ortaklığına gidiyor”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Rusya'nın İran'a daha önce görülmediği kadar askeri ve teknik destek sağladığını, iki ülkenin ilişkilerinin "tam teşekküllü bir savunma ortaklığına" dönüştüğünü iddia etti.

İran'ın Rusya'ya Ukrayna'da kullanmak üzere İHA desteği sağladığını belirten Kirby, "Bunun karşılığında Rusya da İran'a daha önce görülmeyen derecede askeri ve teknik destek sağlıyor. İki ülkenin ilişkileri tam teşekküllü bir savunma ortaklığına dönüşüyor.” dedi.

Kirby, İran'ın Rusya'nın askeri anlamda "bir numaralı destekçisi" olduğunu kaydederek, ağustos ayından bu yana İran'ın Ukrayna'ya yüzlerce İHA verdiğini vurguladı.

"Moskova, Tahran'a helikopter ve hava savunma sistemi gibi ekipman desteği veriyor olabilir"

Kirby, "Moskova ve Tahran'ın Rusya'da silahlı İHA üretmek için ortak bir üretim bandı kurmayı düşündüğüne ilişkin haberleri de gördük." dedi.

Rusya'nın da İran ile silah geliştirme gibi alanlarda iş birliği arayışında olduğunu dile getiren Kirby, "Rusya'nın İran'a gelişmiş askeri malzemeler verme niyeti olduğundan endişe duyuyoruz. Moskova, Tahran'a helikopter ve hava savunma sistemi gibi ekipman desteği veriyor olabilir." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:23
İkindi 16:09
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Günün Karikatürü Tümü