SDG: ABD ile ortak devriyeye yeniden başladık

ABD’den dün gelen PKK uzantısı SDG ile ortak devriyelerin yeniden başladığı açıklamasının ardından, SDG de bugün ortak devriyelerin ve tatbikatların yeniden başladığını duyurdu.

Dünya 05.12.2022, 18:08 06.12.2022, 10:13
SDG: ABD ile ortak devriyeye yeniden başladık

Reuters'a konuşan PKK uzantısı SDG Sözcüsü Simand Ali, Türkiye’nin bölgeye yönelik hava operasyonunun hafiflemesinin ardından haftas onu koalisyonla ortak devriyeye ve eğitim tatbikatlarına yeniden başladıklarını söyledi.

Ali, "Şu anda atmosfer yarı olumlu ve ortak operasyonlar yapmamıza izin veriyor, ancak kara harekatı olasılığı göz önüne alındığında bu operasyonların ne kadar süreceğini bilmiyoruz" dedi.

ABD, NATO müttefiki Türkiye'nin Suriye'deki kaygılarını anladığını, ancak bir kara harekatına karşı çıktığını ve Türkiye’nin saldırılarının ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini söylüyor.

SDG geçen hafta, Türkiye’nin düzenlediği hava operasyonundan sonra ve olası kara harekatına karşı Suriye'de koalisyonla birlikte yürütülen tüm “operasyonlarını” durdurduklarını açıklamıştı.

Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder da daha önce yaptığı açıklamada, SDG ile ortak devriye sayısının azaltıldığını söylemişti.

ABD öncülüğündeki koalisyon 2017'den bu yana SDG'ye hava saldırıları, askeri teçhizat ve eğitim gibi konularda destek veriyor.

Kaynak: BBC Türkçe
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü