Şi Cinping’in KİK için Riyad’a gitti: Makalesi Arap basınında yayınlandı

Çin lideri Şi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gitti. Şi’nin "Milenyum Dostluğunu İleriye Taşıyarak Birlikte Daha Güzel Bir Gelecek İnşa Etmek” başlıklı makalesi bugün Al Riyad gazetesinde yayımlandı. Suudi Arabistan ile Çin arasında 34 yeni anlaşma imzalandı.

Dünya 08.12.2022, 11:23
Şi Cinping’in KİK için Riyad’a gitti: Makalesi Arap basınında yayınlandı

Çin Lideri Şi Cinping, 1. Çin-Arap Devletleri Zirvesi, Çin-Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi Zirvesi’ne katılmak ve Suudi Arabistan'a resmi ziyarette bulunmak üzere dün Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gitti. Şi’nin "Milenyum Dostluğunu İleriye Taşıyarak Birlikte Daha Güzel Bir Gelecek İnşa Etmek” başlıklı makalesi bugün Al Riyad gazetesinde yayımlandı.

“İpek Yolu” vurgusu

Şi Cinping, kaleme aldığı makalesinde Çin ile Arap ülkeleri arasındaki iletişimin 2 bin yıldan daha öncesine kadar dayandığına dikkat çekerek o zamandan beri karada İpek Yolu güzergâhında ticari faaliyetlerin sürekli gerçekleştirildiğini, denizde Baharat Yolu’ndaki ticaret hacminin gün geçtikçe arttığını, Çin ve Arap medeniyetlerinin Asya kıtasının her iki ucunda birbirini tamamlayarak daha parlak bir geleceğe girdiğini belirtti.

Şi, makalede “Çin’in porselenleri, kağıt yapımı ve baskı teknikleri batıya götürülürken, Arap ülkelerinden astronomi, takvim, tıp ve ilaç bilimi doğuya getirildi. Çin ve Arap ülkeleri birbirleriyle iletişim kurarak medeniyet temasının meyvelerini tüm dünyaya yaygınlaştırarak Doğu ile Batı'nın entegrasyon ve karşılıklı öğrenmenin tarihi bir öyküsünü yazmıştır.” dedi.

Çin-Arap ilişkilerinde yeni dönem

Son 10 yılda Çin-Arap ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğini ve çeşitli alanlarda bir dizi dönüm noktası ve çığır açan başarın elde edildiğine dikkat çeken Şi, Çin’in Arap ülkeleriyle kapsamlı iş birliği, ortak kalkınma ve geleceğe yönelik stratejik ortaklıklar, 12 Arap ülkesiyle kapsamlı stratejik ortaklıklar veya stratejik ortaklıkları kurduğunu, ayrıca 20 Arap ülkesiyle "Kuşak ve Yol"un ortak inşasına ilişkin iş birliği belgeleri imzaladığını aktardı.

Şi, Arap ülkelerinin egemenliklerini, bağımsızlıklarını ve toprak bütünlüklerini korumalarını destekleyen Çin’in Filistin gibi meselelerde Arap ülkelerine her zaman olduğu gibi kararlılıkla katkı sağlamakta olduğunu söyledi.

Günümüzde dünyada bir asırdır görülmemiş büyük değişimlerin yaşandığına işaret eden Şi, Arap ülkeleriyle dostluk ruhunu aktararak yeni dönemde Çin-Arap kader ortaklığını birlikte inşa edeceklerini vurguladı.

Şi, aynı zamanda "Kuşak ve Yol"un ortaklaşa inşa edilmesi için Arap ülkeleriyle iş birliğine devam ederek gıda, enerji, yatırım, finansman ve tıbbi tedavi gibi alanlardaki pragmatik işbirliğini sürekli artırarak daha yüksek nitelikli ve derin karşılıklı yarar ve ortak kazancı gerçekleştirmeye çaba göstereceklerini kaydetti.

Çin ile Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasındaki ilişkilerin uzun süredir sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde geliştiğini ve çeşitli alanlardaki iş birliğinde geniş kapsamlı, derin ve verimli sonuçların elde edildiğini dile getiren Şi, “Son 10 yılda, Çin ile KİK arasında sürekli olarak gelişen ilişkilerde verimli sonuçlar elde edildi. Çin, KİK’nin en büyük ticaret ortağı ve petrokimya ürünlerinin ihraç edildiği en büyük hedef ülkesi konumunu korumaktadır. 2021'de iki taraf arasındaki ticaret hacmi 230 milyar ABD Doları ve Çin'in KİK ülkelerinden ham petrol ithalatı 200 milyon tonu aşmıştı. İki taraf arasında endüstriyel kapasite, altyapı inşaatı, yatırım ve finans gibi geleneksel alanlarlardaki iş birliği kapsamlı bir şekilde derinleştiriliyor. 5G telekomünikasyon, yeni enerji, uzaycılık ve dijital ekonomi gibi yüksek teknoloji alanlarındaki iş birliği yükseliştedir. Akıllı üretim iş birliğinin yeni imza projesi ve endüstriyel iş birliğinin yeni manzarası, Çin ve KİK ülkelerinin gelişimine yeni bir ivme kazandırdı." ifadelerini kullandı.

“KİK ile işbirliği modeli oluşturmak”

Şi, gelecekte KİK’le birlikte daha üç boyutlu bir yeni enerji iş birliği modeli oluşturup finansal ve yatırım iş birliğinde yeni gelişmeleri hızlandıracaklarını, kültürel ve beşeri iş birliğinde yeni odak konuları yaratarak iki taraf arasındaki çıkarların entegrasyonunu derinleştireceklerini ifade etti.

Çin-Suudi Arabistan ilişkileri

Şi, bu ziyaret fırsatıyla Suudi Arabistan’la kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini derinleştirip sarsılmaz olarak birbirine anlayış ve destek vereceğini, bağımsızlık ve egemenliği ortaklaşa teşvik ederek dış güçlerin müdahalesine birlikte karşı çıkacaklarının altını çizdi.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin Suudi Arabistan’ın “2030 Vizyonu”yla entegre edilmesinin ilerletilmesinin gerektiğine vurgu yapan Şi, iki tarafın çeşitli alanlardaki somut iş birliğinin derinleştirilerek menfaatlarının kaynaşması ve iki halkın arasındaki bağların artırılması için çaba harcanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Çin ile Suudiler arasında 34 anlaşma

İki taraf arasındaki anlaşmaların, yeşil enerji, yeşil hidrojen, fotovoltaik güneş enerjisi, bilgi teknolojisi, bulut hizmetleri, ulaşım, lojistik, medikal endüstriler, konut ve inşaat fabrikaları gibi çeşitli sektörleri kapsadığı ifade edildi.

İmza töreninde konuşan Yatırım Bakanı Falih, söz konusu anlaşmaların, Suudi Arabistan'ın Çin'le ilişkilerini ekonomi ve yatırım dahil tüm alanlarda geliştirme yönündeki isteğini yansıttığını ifade etti.

Liderlerin karşılıklı ziyaretlerinin ardından son yıllarda kapsamlı bir gelişme katedildiğini aktaran Falih, ülkesinin, 2030 vizyonu kapsamında yenilebilir enerji, endüstri, iletişim, bilgi teknolojisi, biyoteknoloji, turizm ve inşaat gibi çeşitli alanlarda benzeri görülmemiş yatırım fırsatları sunduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü