Suriye'de Şiî Hizbullah Hezimeti!

Suriye'de her geçen gün büyük saplantıya uğrayan Lübnan Şii örgütü Hizbullah hareketi, son olarak dün Nusra Cephesi tarafından uğradığı saldırılar neticesinde yeniden bozguna uğradı.

Batı Alemi 26.11.2014, 17:57 26.11.2014, 19:12
Suriye'de Şiî Hizbullah Hezimeti!
Suriye'de her geçen gün büyük saplantıya uğrayan Lübnan Şii örgütü Hizbullah hareketi, son olarak dün Nusra Cephesi tarafından uğradığı saldırılar neticesinde yeniden bozguna uğradı.
Suriye'de Esed rejimine karşı mücadele eden Nusra Cephesi, Şam Kalamoun'da Hizbullah milislerinin bulunduğu kontrol noktasına saldırdı. Saldırı sonucunda 10 Hizbullah milisi öldürüldü, kontrol noktasında bulunan diğer milisler kaçtı.
Hatırlanırsa Şii terör örgütü Suriye’de binlerce Sünni’nin katliamında sorumlu idi. Ve dur durak bilmeyen bir kinle Suriye’nin yerli halkına ve Sünni mücahidlere saldırıyordu. Ama artık beş para etmediği, içi kof bir örgüt olduğu iyice açığa çıktı. Hem ufak tefek çıkışlar hariç İsrail mevzilerine saldırmaması akıllara başka ihtimalleri getirmiştir.
Öte yandan Şam-Kalamoun'un Flita bölgesinde, Mücahitler rejimin bulunduğu mevzileri vurdu, bir çok rejim askeri öldürülürken çok sayıda asker yaralandı.
Diğer taraftan, Nusret Cephesi mücahidleri Cuma günü Lübnan sınırında Şii Hizbullah hareketinin militanlarının bulunduğu iki kontrol noktasına saldırdı ve buralarda bir grup Şii militan öldürüldü ve çok sayıda da milis yaralandı.  Saldırılardan biri Fleita yakınında diğeri de Lübnan'ın sınırında bulunan Nahleh köyünde meydana geldi.
Lübnan Şii Hizbullah örgütü son birkaç haftada içinde almış olduğu darbeler ile çok sayıda militanını kaybetti.
Geçtiğimiz ay Nusra Cephesi'nin Brital bölgesine düzenlemiş olduğu saldırı sonucunda bir Hizbullah üssünü vurmuş ve burada 18 Hizbullah milisi öldürülmüştü.
Bunun sonrasında ise, Lübnan medyası Hizbullah'ı aşağılayıcı yenilgilerini gündeme getirmişti.
Suriye savaşında Lübnan Şii hareketi Hizbullah, halkın tepkisi ve kızgınlığı sebebiyle, kayıplarını gizlemeye devam ediyor. Her ne kadar Hizbullah kendi kayıplarını gizlemeye çalışsa da Hizbullah'ın Suriye'de binlerce kayıp verdiği biliniyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü