Suudi ve Umman şirketlerinden 30 milyar dolarlık anlaşma

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, bazı şirketlerle 30 milyar dolara ulaşan 13 mutabakat zaptı imzaladı.

Dünya 07.12.2021, 11:00
Suudi ve Umman şirketlerinden 30 milyar dolarlık anlaşma

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Umman Sultanlığı'na yaptığı ziyaretinde, önde gelen Suudi şirketler ile Umman Yatırım Otoritesi ve özel sektördeki bazı şirketler, 30 milyar dolara ulaşan 13 mutabakat zaptı imzaladı.

Bu mutabakat muhtıraları gelecek vaat eden sektörlerde belirli projelerdeki yatırımları ve ortak çalışmayı güçlendirmeyi ve iki kardeş ülke yönetimlerinin ortak ilgi alanına giren yatırımları karşılıklı güçlendirme vizyonunu hayata geçirmeyi hedefliyor. Yatırım anlaşmaları Umman’ın Dukm bölgesinde bir dizi nitelikli yatırımın yanı sıra enerji, yenilenebilir enerji, sağlık hizmetleri yönetimi, ilaç endüstrisi, şehir planlama, turizm, petrokimya, imalat, gıda ve tarım endüstrileri, ulaşım ve lojistik, bilgi teknolojisi ve finansal teknoloji alanlarını kapsıyor.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid bin Abdülaziz el-Falih, yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı ve Umman Sultanlığı, Suudi ve Umman iş sektörleri arasında çeşitli yatırım ortaklıkları kurulmasına verimli bir zemin sağlayan gelecek vaat edici yatırım fırsatlarıyla dolu” dedi.

Bakan Falih, imzalanan mutabakat muhtıraları ile Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu ve Umman’ın 2040 Vizyonu’nun beklentilerini gerçekleştirecek ve hizmetlerin gelişimine yansıyacak şekilde bazı alanlardaki yatırımları güçlendirmeye çalışacaklarını söyledi.

Falih, bu muhtıraların karşılıklı yatırım ilişkilerini destekleyerek, mevcut yatırım fırsatlarını geliştireceğini ve iki kardeş ülke arasında ekonomik entegrasyonu sağlayarak iki kardeş ülkeyi birbirine bağlayan ilişkileri güçlendireceğini ifade etti.

Şarkul Avsat

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü