Taliban : Saldırılarımızı Arakan'a hediye ediyoruz

Afganistan'da ABD güçlerine günde yüz, ayda 3 bin saldırı yapılıyor

Batı Alemi 21.05.2013, 14:37 21.05.2013, 14:57

Aşağılık amerikan askerleri müslüman taliban askerlerine atacakları bombaların üzerine " bedava Allah'a yolculuk" yazarak dalga geçiyorlar ; ama taliban mücahitlerinin amerikan askerlerine verdikleri biletler hem daha ucuz, hem daha hızlı, hem de direkt cehenneme gönderiyor...

 Taliban Nisan ayında ABD ordusuna düzenlediği bazı saldırıların görüntülerini yayınladı. Görüntülerde içerisinde yüzlerce asker, helikopter ve tankın olduğu büyük askeri tesislerin tamamen imha edildiği görülüyor. Bilindiği gibi ABD gelecek sene Afganistan'dan ordusunu çekmeyi planlıyor. Taliban'ın ise ABD'nin bir daha dönmemesi için öldürücü darbeler vurmaya devam ettiği gözleniyor. Arakan ve Suriye'ye Hediye


Saldırıyı Arakan ve Suriye Müslümanlarına hediye ettiğini duyuran Taliban Filistin'den Horasan'a tek bir ümmetiz mesajı verdi. İşte ABD üssüne düzenlenen saldırının görüntüleri.
Taliban savaşçılarının kararlı direnişi ve savaş kabiliyetlerini artırmaları ABD güçlerini ülkede bu yaz zorlu günlerin beklediği yorumlarına neden oluyor.

Batı çıkmazda mı?
Afganistan'da 'Çok Uluslu Koalisyon'a karşı savaşan Taliban hareketi Ekim ayında Koalisyon'a yapılan saldırıların ayrıntılı raporunu yayınladı. Rapor'un sayfa sayısının artan saldırılara oranla her ay daha da arttığı gözleniyor. Taliban ve El Kaide, ABD ve NATO güçlerine günde yüz saldırı düzenliyor. Pentagon tarafından hazırlanan bir raporda Taliban'ın saldırı kabiliyetlerini büyük ölçüde artırdığı ve sadece Mayıs ayında 3 bin saldırı düzenlendiği bildirildi.
Rakamın Ağustos ve Eylül aylarında daha da arttığı ve geçen yıla göre yüzde 23'lük bir artış gösterdiği bildirildi.

Taliban ve El Kaide ABD'ye savaş alanında büyük darbeler vuruyor. İmha edilen tank ve üs sayısı yüzler hatta binlerle ifade ediliyor. Savaş, ABD Rüyasını ve süper güç iddiasını tartışmaya açıyor.

Uzmanlar örgütün son dönemlerde onlarca ülkede ciddi askeri kamplar ve bölgeler edindiğini, NATO ve BM dahil hemen hemen bütün uluslararası ittifakların ve onlarca ülkenin askeri, ekonomik, ve siyasi güçlerini seferber etmelerine rağmen örgütü bir türlü yok edemediğini belirtiyorlar. Anlaşılan Küresel Cihad önümüzdeki yıllarda da Batı'nın en büyük problemi olmaya devam edecek.
Taliban Afganistan'daki en büyük ikinci ABD üssü Camp Bastion'a saldıran savaşçıların eğitim hazırlıklarını gösteren görüntüleri yayınladı. Saldırıda her biri 30 milyon dolar değerinde 8 jet imha edilmişti.
On binlerce ABD askeri sakat kaldı

Taliban son bir ay başta olmak üzere düzenlenen saldırılarda yaralanan ya da yaşamını yitiren ABD ve NATO askerlerin resimlerini yayınladığı beyanatında Batı'nın mağlub olduğunu belirtti. Yaralanan ABD ve İngiliz askerleri başta olmak üzere NATO askerlerinin sayılarının on binleri bulduğu belirtilen açıklamada kayıpların çok azının görselinin paylaşıldığına dikkat çekildi. Sakat askerlere harcanan ortopedi masraflarının milyarlarca doları bulduğu biliniyor. Her bir protez bacağın on binlerce dolar olduğu belirtiliyor. Bilindiği gibi özellikle El Kaide örgütü tarafından yapılan saldırılar dolayısıyla sadece Irak'ta 250 bin ABD askeri sakat kaldı.

Saldırıların tümü kaydedilemiyor
Taliban'ın yayınladığı videolar savaş şartlarından dolayı gerçek ABD kayıplarının en fazla onda birini ifade ediyor. Savaş sahasında çok az operasyon videoya alınabiliyor. Bir çok savaşçı saldırıları videoya çekecek kamera bile bulamıyor. Ayrıca düşmanın hava gücü, direnişçilerin seri davranıp geri çekilmesini gerektiriyor.
Bir ABD askerinin yıllık masrafı ve silah donanımı bir milyon doları buluyorken El Kaide ve Taliban'ın bir savaşçısının yılda sadece bin ile bin beş yüz dolar arasında masrafının olduğu biliniyor. Bu rakam ABD'nin bir askerine harcadığı masrafın yaklaşık 800'de birini ifade ediyor.
İmparatorluklar Mezarlığı
Afganistan: İmparatorluklar mezarlığı... Büyük İskender, İngiliz İmparatorluğu, Sovyetler ve son olarak ABD bu ülkede bataklığa saplandı. Şimdilerde Taliban direnişçileri arasında bir hikaye dilden dile dolaşıyor. Hikaye şöyle:
"Afganistan İslam Emirliği Emiri, Molla Muhammed Ömer'e danışmanlarından biri ABD'nin Afganistan'da yenilmesinden sonra Çin'in işgal etme tehlikesini sorar. Molla Muhammed Ömer de cevap verir:
 - Ne yapabilirim ki? Allah hangi imparatorluğu cezalandırıp zelil etmek istese onu Afganistan'ın izzetli halkına gönderiyor."


Bu bir din savaşı mı?
Taliban tarafından yayınlanan bir fotoğrafta bir ABD askerinin elindeki el bombasının üzerine "Allah'a bedava seyahat!" ifadelerinin yer aldığı görülüyor.
Çoğu kişi ABD öncülüğündeki modern Batı ile İslam dünyasının bir çok yerinde yaşanan çatışmaların bir inanç savaşı olduğuna inanıyor. İslam dünyasında halihazırda konuşlu bulunan Hıristiyan asker sayısının bütün haçlı savaşlarında mobilize edilenden çok daha fazla olduğu biliniyor

bu haber www.timeturk.com sitesinden alınmıştır.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Kasım 2022
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü