The Economist: Mevcut düzenin sonuna geldik

The Economist geçtiğimiz hafta “Sıradaki Ne” manşetiyle yayınladığı sayısında, düşük enflasyon döneminin sona erdiği ve mevcut ekonomik düzenin sonuna yaklaşıldığını ifade etti.

Dünya 18.10.2022, 16:38
The Economist: Mevcut düzenin sonuna geldik

The Economist dergisi geçtiğimiz hafta “What is Next” yani “Sıradaki Ne” manşetiyle yayınlandı. Bu sayıda, mevcut ekonomik düzenin geleceğinin ne olacağına dair tahminler paylaşıldı.

Kapak yazısında, dünyanın yeni bir düzene hazırlandığı ve bu düzenin tehlikeler barındırdığı ifade edildi.

Ekonomi tepetaklak oldu

Dergide mevcut enflasyonun ve enerji krizinin küresel ekonomiyi tepetaklak etmek üzere olduğu şu şekilde ifade edildi: “Piyasalardaki dalgalanmalar bir nesildir görülmeyen büyüklükte. Küresel enflasyon yaklaşık 40 yıldır ilk kez çift haneli rakamlara ulaştı. Tedbir almakta yavaş davranan Fed, faiz oranlarını 1980'lerden bu yana en hızlı şekilde yükseltirken, dolar yirmi yılın en güçlü seviyesinde ve Amerika dışında kaosa neden oluyor. Bireysel yatırımlar ve devlet tahvilleri 1949'dan beri en kötü yıllarına doğru ilerliyor. 40 trilyon dolarlık zararın yanı sıra, dünya düzeninin bozulduğuna dair rahatsız edici bir his var. Küreselleşmenin sonu yaklaşırken Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra ise enerji sistemi parçalanıp, tepetaklak oldu.

Yüksek faiz oranları korku saçıyor

The Economist’e göre uzun süredir düşük faiz politikasını sürdüren ABD’nin %0,5’lerden %3,5’lara varan hızlı faiz arttırımı, devlet ve şirketleri ‘tatlı’ uykularından uyandırdı: “Düşük faiz oranlarına alışmış finansal sistem, artan borçlanma maliyetine uyandığı için, acil bir korku patlaması yaşıyor. Ancak bu krizde bankaların büyük bir sorun yaşaması pek olası değil: Çoğu geçmişte olduğundan daha büyük güvenlik tamponlarına sahip. Bunun yerine tehlikeler banka dışı kurumlarda; daha çok akışkan piyasalara ve teknolojiye dayanan yeni görünümlü bir finansal sistemde yatıyor.

Düşük enflasyon bir hayal

Dergiye göre artık düşük enflasyon rakamlarını görmek mümkün olmayacak: “2020'ler ve 2030'lardaki temel eğilimler güçlü hükümetleri ortaya çıkaracak. Ancak düşük faiz oranı sürdürme çabaları merkez bankaları için ciddi bir ikilem yaratıyor. Enflasyonu yaklaşık %2'lik hedeflerine indirmek için resesyona neden olacak kadar sıkılaştırmaları gerekebilir. Bu, iş kayıpları gibi yüksek bir insan maliyetine neden olacak ve şiddetli bir siyasi tepkiyi tetikleyecektir. Ayrıca, ekonomi deflasyona uğrar ve 2010'ların düşük büyüme ve faiz oranları tuzağına geri dönerse, merkez bankaları bir kez daha yeterli teşvik araçlarından yoksun olabilir. Şimdi cazip olan başka bir çıkış yolu bulmak: Son on yılların %2'lik enflasyon hedeflerini bir kenara atmak ve onları mütevazı bir şekilde, misal, %4'e yükseltmektir.

Mevcut ekonomik rejimin sonuna geliyoruz

Yazının son kısmında ise artık dünya düzenin değiştiği ve yeni dünya düzenine hazırlanılması gerektiği uyarısı yapılıyor: “Ekonomideki en büyük hata, bugünün rejiminin sonsuza kadar süreceği sanmaktır. Bu asla mümkün değil. Değişim geliyor. Hazırlanmak gerekiyor.

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü