Tigray güçleri Etiyopya'nın başkentine doğru ilerliyor

Etiyopya’nın kuzeyinde yer alan Wereta'yı ele geçiren Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, Etiyopya'nın başkentine doğru ilerliyor.

Dünya 16.08.2021, 13:30 16.08.2021, 13:22
Tigray güçleri Etiyopya'nın başkentine doğru ilerliyor

Etiyopya'da merkezi yönetim ile Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (THKC) arasında sürmekte olan savaş, merkezi yönetimin mağlubiyetiyle devam ediyor.

Amhara bölgesinde ilerleyen Tigray güçleri stratejik önemi büyük, yaklaşık 35 bin nüfuslu Wereta (Woreta) şehrini de kanlı çatışmalarla ele geçirdi. Saldırılar karşısında bozguna uğrayan Etiyopya merkezi ordusu ise geri çekilmeyi sürdürüyor.

Wereta'yı alan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi böylece Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa yönünde daha da fazla ilerlemiş oldu. Bunun yanı sıra Amhara bölgesinde yer alan Etiyopya'nın tarihi başkenti Gondar şehrine ve Amhara bölgesinin idari merkezi Bahir Dar şehrine de çok yaklaşmış oldu, aynı zamanda Gondar-Bahir Dar yolunu kesti.

g.PNG

Wereta, Gondar, Addis Ababa, Bahir Dar ve Tigray bölgesinin merkezi Mekelle

Addis Ababa'ya yönelik tehdit artıyor

Woreta'da yaşanan çatışmalarda çok sayıda Etiyopya askeri öldürüldü veya esir düştü. Pek çok Etiyopya tankı Tigray güçlerinin eline geçti. Bu zaferlerinin ardından Tigray güçlerinin, tarih önemi nedeniyle Gondar'a yürümesi, ardından da güneye yönelip Bahir Dar'ı ele geçirmeye çalışması bekleniyor.

Tigray güçlerinin Bahir Dar'ı ele geçirmesi durumunda Addis Ababa'ya yönelik Tigray tehdidi daha da artmış olacak.

Tigraylardan Amharalara katliam

Amhara ve Tigraylar arasındaki tarihi düşmanlık, Amhara güçlerinin yılın başında Tigray bölgesinde yaptığı katliamlar nedeniyle daha da artmıştı.

Bu nedenle Tigray güçlerinin de Amhara bölgesinde katliamlara giriştiği, katliam korkusu nedeniyle yüz binlerce Amhara'nın mülteci konumuna düştüğü aktarılıyor.

Tigray Savaşı (2020-)

Tigray Savaşı 4 Kasım 2020'de Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde "Tigray Halk Kurtuluş Cephesi" grubuyla Etiyopya merkezi ordusu arasında ilk çatışmaların patlak vermesiyle başladı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, ilk günden itibaren bu çatışmaları 1991'den beri "şımarıklık yapan" Tigraylara bir ders verip "Tigray bölgesinde kaybolan devlet otoritesini yeniden sağlama fırsatı" olarak gördü. Sert mesajlar verdi ve Etiyopya ordusunu bölgeye karşı harekete geçirdi.

5 Kasım 2020'de Etiyopya ordusu yaklaşık 7,2 milyon nüfuslu Tigray bölgesine kapsamlı taarruza geçti ve şiddetli bir çatışma süreci başladı.

Etiyopya ordusu öncelikle 1991'den bu yana ülkenin etnik temeli federatif yapısının bir parçası olarak bölgeyi yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin kontrolünde bulunan Mekelle şehrine yöneldi.

Yaklaşık 330 bin nüfusa sahip olan Mekelle şehri 17-28 Kasım 2020'de süren kanlı çarpışmalarla Etiyopya ordusunca ele geçirildi.

etiyopyaetnikkck-001.jpg

Tigray bölgesine komşu olan Amharalar, tarihi düşmanlığın ve 1991-2019 döneminde Amharaların yönetimden dışlanmasında Tigrayların başat rol oynamasının etkisiyle hareket etti. Bu paralelde, bu savaşa merkezi yönetimden ayrı olarak farklı milis gruplara katılıp Tigray bölgesine saldırıya geçtiler.

Derg rejimine karşı mücadelede Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile müttefik olan Eritre Halk Kurtuluş Cephesi de 1998-2000 Etiyopya-Eritre Savaşı'yla başlayan Tigray-Eritreli düşmanlığının tesiriyle bu savaşta Etiyopya merkezi yönetimini destekledi, hatta Tigray bölgesine yönelik saldırılara Eritre ordu güçleri de katıldı.

Cibuti ve etkinliği çoğunlukla başkenti Mogadişu ile sınırlı kalan resmi Somali yönetimi de bu savaşta Etiyopya'ya desteklerini açıkladılar.

Tigrayların bu savaşta lojistik desteğinde kilit role sahip olabilecek Eritre'nin bu tavrı savaşın, savaşa teknik açıdan iyi hazırlanan genel bir seferberlik yapan Tigraylar aleyhine gelişmesinde en büyük sebep oldu.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi Mayıs 2021 itibariyle bölgenin çoğunda alan hakimiyetini kaybetti ve bu bölgelerde gerilla taktiğine dayanan askeri operasyonlar gerçekleştirmeye başladı.

Tigray'da yaşanan bu çok şiddetli çatışma döneminde 300 binden fazla asker ve milisin karşı karşıya geldiği tahmin ediliyor.

Bu askeri yoğunluk ve halka karşı işlenen katliamlar nedeniyle Kasım 2020-Mayıs 2021 gibi kısa bir dönemde bu savaşta 50 binden fazla kişinin öldüğü, Tigray Savaşı'nın 2021'in en kanlı savaşı haline geldiği tahmin ediliyor.

2021 yazında Etiyopya merkezi yönetim ordusunu Tigray Bölgesi'nde yenip bölgenin merkezi Mekelle şehrini yeniden ele geçiren Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, taleplerinin tümünü kabul ettirebilmek ve mevcut Etiyopya Hükümeti'ni devirebilmek için Amhara Bölgesi'ne girdi ve bu bölgede tüm Etiyopya'nın başkenti olan Addis Ababa yönünde ilerlemeye başladı.

Kasım 2020'den bu yana Tigray Savaşı'nda 60-80 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü