'Türkiyesiz' Davos zirvesi başlıyor

Küresel pay piyasalarında geçen hafta genelinde risk iştahının canlı kalması dikkati çekerken, yeni haftada yoğun veri gündeminin yanı sıra bugün İsviçre'nin Davos kentinde başlayacak Dünya Ekonomik Forumu kapsamındaki haber akışı takip edilecek.

Dünya 16.01.2023, 16:34
'Türkiyesiz' Davos zirvesi başlıyor

Geçen hafta ABD’de yıllık enflasyonun aralıkta yüzde 6,5’e gerileyerek üst üste 6. ayında da yavaşlamasını sürdürmesinin ardından piyasalarda risk iştahının artması dikkati çekti.

ABD merkez bankası yetkililerinin enflasyonun hala hedefin üzerinde olduğuna dair açıklamaları dengeleyici bir unsur olarak öne çıkarken, para politikalarının bir süre daha sıkı kalacağı beklentileri resesyon fiyatlamalarını güçlendirdi.

Gelişmeler sonrası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ayki toplantısında faizi 25 baz puan artıracağı beklentileri yüzde 94’e yükseldi.

Yeni haftada yatırımcı fiyatlamalarında haber akışının önem kazanması beklenirken, bugün başlayacak ve 20 Ocak’a kadar sürecek Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında yapılacak açıklamalar yakından takip edilecek.

BABACAN DAVOS'A GİDİYOR

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, davet üzerine Dünya Ekonomik Forumu'na (WEP) katılacağını açıkladı. FOX Haber’e konuk olmasının ardından Davos’a gideceğini duyuran Babacan, “Bir davet vardı. Dün itibariyle karar verdim. Buradan da doğru Davos’a inşallah” dedi.

Programın detaylarını ve katılımcılarını gördüklerini ve gitme kararı aldıklarını belirten Babacan, “20 ülkede cumhurbaşkanı bir o kadar başbakan katılıyor Avrupa Birliği Komisyon Başkanı orada. Yedi kıtadan ciddi bir katılım var. Çok sayıda görüşme talebi de geliyordu. Hem gittiğimizde ikili görüşmeler yaparız hem de ben oturumları takip etmeyi seviyorum” ifadelerini kaydetti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü