'Uber Files' skandalı: Binlerce belge sızdırıldı

ABD merkezli ulaşım şirketi Uber'e ait binlerce belge sızdırıldı. Bu belgelere göre şirket, birçok ülkede kurallara uymadan büyümek için bazı üst düzey politikacılardan, bakanlardan gizli destek aldı.

Dünya 11.07.2022, 15:44
'Uber Files' skandalı: Binlerce belge sızdırıldı

ABD merkezli ulaşım şirketi Uber, bir skandalla gündemde.

Şirkete ait binlerce belge sızdırıldı. Belgeler, aralarında İngiliz The Guardian gazetesi, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu, BBC Panorama gibi birçok medya kuruluşu ile paylaşıldı.

"Uber Files" adıyla yayımlanan belgeler, 2013-2017 arasında 83 bin elektronik posta ve binden fazla diyalog kanıtı içeren 124 bin kayıttan oluşuyor.

Macron'un da ismi geçiyor

Uber'in 90 milyon dolarlık bir lobicilik faaliyetiyle, etkili politikacılardan destek aldığı, Avrupa'nın taksi piyasasını nasıl altüst edip hızla büyüdüğü ortaya konuyor.

Bu siyasetçilerin arasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eski Avrupa Birliği yetkililerinden Neelie Kroes da var.

Siyasilerin, Uber şoförlerine prosedürleri kolaylaştırdığı, bu sayede diğer taksiciler gibi birçok belge ve sınavla uğraşmadan hizmet verebildikleri belirtiliyor.

Birçok ülkede UBER'e karşı gösteriler düzenlenmişti.

Şirket, yasak kararına rağmen çoğu ülkede kurullara aykırı olarak çalışmalarına devam etti.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü