Ukrayna: Odessa’yı Ruslardan Türkiye kurtardı

Ukrayna, Türkiye’nin savaştaki rolünden dolayı “üzgün” fakat Türkiye’nin pozisyonuna “saygı” da duyuyor.

Dünya 16.04.2022, 18:09
Ukrayna: Odessa’yı Ruslardan Türkiye kurtardı

Reuters’a konuşan üst düzey bir Ukraynalı diplomat Türkiye’nin savaştaki pozisyonundan dolayı Ukrayna’nın pek mutlu olmadığını ancak Türkiye’nin Moskova ile sahip olduğu paralel ilişki hakkındaki “gerçekliği” kabul ettiklerini belirtiyor.

“Türkiye yaptırımlara dahil olsa ve Rusya ile uçuşları kesse mutlu olurduk. Fakat bu gerçekliğin farkındayız.”

“Türkiye’yi eleştirmek yerine onlarla olabildiğince birlikte çalışıyoruz ve mümkün olmayan şeyleri istemiyoruz. Türkiye, barış müzakereleri için Rusya ve Ukrayna’yı bir araya getirebilmeyi başaran tek ülke.”

Ukraynalı diplomat, savaşın başlangıcından bu yana Türkiye’ye yüz bin Rus vatandaşının geldiğini ve Türk vatandaşlığı talep ettiğini belirtiyor. Aynı dönemde Türkiye’ye kaçan Ukraynalıların sayısı ise 85.000 civarında. Türkiye’ye gelen Ukraynalıların 47.000’i ya kendi ülkelerine dönmüş ya da başka ülkelere gitmiş durumda.

“Türkiye aynı zamanda Rus savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişini önledi. Böylelikle Odessa’nın kurtulmasını sağladılar. Ancak bazı Rus gemileri Suriye sularından gelerek hala Boğazlar’dan geçiyor ve ikmal götürüyor. Türk tarafından bu gemilerin neler getirip götürdüğünü gözlemlemesini istiyoruz.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü