Wikileaks'in kurucusu Assange’ın Ekvador vatandaşlığı iptal edildi

Ekvador, İngiltere'de hapiste tutulan ABD yönetimlerinin savaş suçlarını ifşa eden Julian Assange'ın vatandaşlığını iptal etti.

Dünya 27.07.2021, 22:55 27.07.2021, 22:47
Wikileaks'in kurucusu Assange’ın Ekvador vatandaşlığı iptal edildi

ABD'nin savaş suçlarını ifşa eden WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın Ekvador vatandaşlığı iptal edildi. Quito'daki avukatı Carlos Poveda, Ekvador mahkemesinin vatandaşlığı geçen hafta iptal ettiğini söyledi.

AFP'nin haberine göre, ABD'nin yüz binlerce gizli belgesini yayımlayan Assange'ın avukatı Poveda vatandaşlığın iptali konusundaki raporda hiçbir kanıt sunulmadığını ve siyasi olarak önyargılı olunduğunu söyledi.

Poveda, süreçle ilgili yaptığı açıklamada "İdari mahkeme yargıçları dışişleri bakanlığı ile anlaştılar ve Julian Assange'ın vatandaşlığı geçersiz kılındı. Bu konuda[Pazartesi günü]resmi olarak bilgilendirildik" dedi. Karara, temyiz mahkemesinde açıklama için yatay temyiz ve nihai temyiz yoluyla itiraz edilebileceği belirtti.

Poveda ayrıca, raporun siyasi olarak önyargılı olduğunu ve yasal savunmayı engelleyen prosedür tutarsızlıkları olsa da usul usulsüzlüklerine dair hiçbir kanıt sunulmadığını da sözlerine ekledi.

Avukatı: Duruşmaları çağrılmadı

Poveda, "İlk duruşmadan beri Assange'ın yasal olarak çağrılmadığı konusunda ısrar ettik, belgelerinin tercüme edilmesi gerekiyor, çünkü dili İngilizce... Hukuki süreci mahkemenin web sitesine girince öğrendim" dedi.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın Washington'a teslim edilmesi yönündeki talep, Londra'daki mahkeme tarafından reddedilmişti. Assange'ın Washington'a teslim edilmesi yönündeki talebin reddedilmesi, Londra'daki mahkeme önünde toplanan ifade, basın ve bilgi edinme özgürlüğü taraftarlarınca kutlamalarla karşılanmıştı.

Assange, 2017 yılında ülkenin Londra büyükelçiliğinde sığınmacıyken Ekvador vatandaşlığı aldı ancak vatandaşlık 2019 yılında Ulusal Denetleme Ofisi'nin vatandaşlık verme prosedüründeki usulsüzlüklerle ilgili raporuna dayanarak askıya alınmıştı.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Günün Karikatürü Tümü