Yüksek Mahkeme kürtaj cinayeti kararını bozdu! ABD halkı sokaklara döküldü

ABD Yüksek Mahkemesi, ülkede 50 yıldır yürürlükte olan kürtaj cinayeti kararını bozdu. Bir cinayet biçimi olan kürtaj kararından sonra ABD'nin birçok şehrinde protestolar düzenlendi. Halk sokaklara indi.

Dünya 25.06.2022, 12:34 25.06.2022, 12:50
Yüksek Mahkeme kürtaj cinayeti kararını bozdu! ABD halkı sokaklara döküldü

ABD Yüksek Mahkemesi, ülkede 50 yıldır yürürlükte olan kürtaj kararını bozdu.

Yüksek Mahkeme'nin kararına ABD'de pek çok isim tepki gösterdi.

Beyaz Saray'da konuya ilişkin konuşan ABD Başkanı Biden, "Bugün Yüksek Mahkeme, Amerikan halkının anayasal hakkını elinden aldı. Ülkemiz ve mahkeme için üzücü bir gün" ifadelerini kullandı.

Biden, mahkemenin aldığı karar ile kadınların haklarının kısıtlanmadığını, tamamen elinden alınıldığını dile getirerek, "Şu anda Roe kararı artık yok. Açık konuşayım; bu ülkenin kadınlarının sağlığı ve hayatı artık tehdit altında." yorumunda bulundu.

Yüksek Mahkeme önünde devam eden protestolara da değinen Biden, "Bu konuyu ne kadar önemserseniz önemseyin, protestolarınız barışçıl olsun. Kimseyi korkutma yok. Şiddet asla kabul edilemez. Tehdit ya da gözdağı ifade özgürlüğü değildir. Şiddetin her türüne karşı durmalıyız." değerlendirmesini paylaştı.

Öte yandan Yüksek Mahkeme'nin önündeki protestocular dışında ülke genelinde de on binlerce kişi kararı protesto etti.

Göstericiler, ellerinde pankart ve dövizlerle Washington, Miami, Minneapolis, Kuzey Carolina, New York, Los Angeles, Philadelphia'da ünlü meydanlarda toplanarak bir araya geldi.

Yorumlar (0)
28
açık
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü