Yunanistan'dan mülteci hapishanesi

Mültecilere yaptığı zulümlerle devamlı gündeme gelen Yunanistan, hapishaneden farksız mülteci kampları oluşturdu.

Dünya 19.09.2021, 19:25 19.09.2021, 19:36
Yunanistan'dan mülteci hapishanesi

Mültecilere yaptığı zulümle devamlı gündeme gelen Yunanistan, hapishaneden farksız mülteci kampları oluşturdu. 

Yunanistan'ın Sisam adasında "kapalı" mülteci kampı açıldı. Dikenli tellerle çevrili kampa elektronik çiple giriliyor. Kamp adeta mülteciler için bir hapishane şeklinde tasarlanmış. 

Bu kamp, diğer Ege adaları İleryoz, Midilli, Kos ve Sakız adalarında da açılması planlanan beş kamptan biri. Avrupa Birliği (AB), bu proje için 276 milyon avro ayırdı. İlk olarak Sisam adasında açılan kamp, diğer adalarda da açılması planlanan kamplar için pilot proje olarak nitelendiriliyor. 

İnsan hakları grupları bu yeni "kapalı" mülteci kamplarını, göçmenler üzerindeki kısıtlamaları büyük oranda artırdığı gerekçesiyle eleştiriyor. 

Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve temsilcileri kampın açılışı öncesinde Avrupa Birliği'ne ve Yunanistan'a mültecilerin hareket hakkını kısıtlayan bu plandan vazgeçmeleri için çağrı yaptı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği de söz konusu plana ilişkin endişelerini dile getirdi. 

Ancak Yunan hükümeti, kamplarda bulunan su imkanları, tuvaletler, aileler için ayrılmış özel alanlar ve daha yüksek güvenlik önlemleri gibi donanımlara dikkat çekti.  

Daha önce, mülteci kamplarında var olan kötü koşullar gündeme taşınmıştı.

Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü