Zelenski Kiev'den ayrılmayacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus işgalcilerle savaşırken Cuma günü Kiev'de kalma sözü verdi.

Dünya 25.02.2022, 09:30
Zelenski Kiev'den ayrılmayacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, birlikleri İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük saldırıda başkente doğru ilerleyen Rus işgalcilerle savaşırken Cuma günü Kiev'de kalma sözü verdi.

Rusya, Başkan Vladimir Putin'in savaş ilanının ardından Perşembe günü kara, hava ve deniz yoluyla işgalini başlattı. Patlamalar ve silah sesleri büyük şehirleri sarsarken tahminen 100.000 kişi kaçtı. Düzinelerce kişinin öldürüldüğü bildirildi.

ABD'li ve Ukraynalı yetkililer, Rusya'nın Kiev'i ele geçirmeyi ve Putin'in ABD'nin kuklası olarak gördüğü hükümeti devirmeyi hedeflediğini söylüyor. Rus birlikleri, Belarus'tan kuzeyde Kiev'e giden en kısa yol boyunca ilerlerken, Kiev'in kuzeyindeki Çernobil eski nükleer santralini ele geçirdi.

"(Düşman) beni bir numaralı hedef olarak işaretledi," diye bir video mesajında ​​uyarıda bulundu Zelenski, birden fazla cephede şiddetli çatışmalar olduğu bildirildi. "Ailem iki numaralı hedef. Devlet başkanını yok ederek Ukrayna'yı siyasi olarak yok etmek istiyorlar."

"Başkentte kalacağım. Ailem de Ukrayna'da."

Putin, Rusya'nın Ukrayna hükümetinin kendi halkına karşı soykırım yapmasını durdurmak için "özel bir askeri operasyon" yürüttüğünü söyledi. Ayrıca Ukrayna'nın, toprakları tarihsel olarak Rusya'ya ait olan gayri meşru bir devlet olduğunu söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Zelenski'in güvenliğinden endişe duyup duymadığı sorulduğunda, CBS'ye şunları söyledi: "Bildiğim kadarıyla Başkan Zelenski Ukrayna'da görevine devam ediyor ve elbette tüm arkadaşlarımızın güvenliğinden endişe duyuyoruz."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak 06:42
Güneş 08:09
Öğle 13:22
İkindi 16:01
Akşam 18:26
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü