Zelenskiy ABD’de Biden ile görüştü: Ukrayna, Rusya ile konuşmalı

Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesinden bu yana ilk yurt dışı ziyaretini yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'daki ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dünya 22.12.2022, 10:16
Zelenskiy ABD’de Biden ile görüştü: Ukrayna, Rusya ile konuşmalı

Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesinden bu yana ilk yurt dışı ziyaretini yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'daki ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'daki kritik altyapıları hedef alarak savaşı daha da tırmandırdığını söyledi.

ABD'nin neden Ukrayna'nın ihtiyaçlarını tek seferde karşılamadığına ilişkin soruya yanıt veren Biden, ABD'nin şu ana kadar Ukrayna'ya 20 milyar doları aşkın askeri yardım yaptığını, Patriot gibi gelişmiş hava savunma sistemlerinden füze ve roket sistemlerine kadar birçok silah verdiğini anlattı.

Günün fıkrası "baba"dan "oğul"a…

Biden, Zelenskiy'ye dönerek, "Sayın Başkan endişelenmenize gerek yok. Ukrayna orada durduğu sürece biz Ukrayna'nın yanında olacağız." dedi.

Rusya'ya karşı 2023'te Ukrayna'ya destek vermeye devam etme isteği konusunda bir değişim olup olmayacağına yönelik soru üzerine Biden, NATO ve Avrupa Birliğinin (AB) hiç bu kadar birlik içinde olduğunu görmediğini söyledi.

Zelenskiy, Ruslarla konuşmaya hazır olduğunda…

Rusya-Ukrayna savaşının adil bir şekilde bitmesinin yolunun ne olduğu sorusuna ise Biden, Putin'in askerlerine çekilme emri vermesi ile bu savaşın bitebileceği ancak bunun şu anda olmasını beklemediği cevabını verdi.

Biden, "Peki ne olacak? Bugün konuştuğumuz şey, Ukrayna'nın savaşta başarılı olması için yardım etmeye devam edeceğiz. Savaş sahasında bizim, Avrupalı müttefiklerimiz ve diğerlerinin yardımı ile başarılı olabilirler. Dolayısıyla Başkan Zelenskiy Ruslarla konuşmaya hazır olduğunda o zaman da başarılı olacak çünkü savaşı kazanmış olacak." ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, Rusya'nın yaptıklarının karşılığında sorumlu tutulması gerektiğini söyleyerek, öte yandan barışın tesisi için de bir formül oluşturmanın çok önemli olduğunu kaydetti.

Bu kapsamda kendilerinin belli adımlar attıklarını ve ABD tarafına da bunu ilettiklerini dile getiren Ukrayna Devlet Başkanı, uluslararası bir barış zirvesi için bazı öneriler sunduklarını ve bunların uygulanması için ABD'nin de kendilerine yardım etmesini umduklarını ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, kendisinin barış dilediğini ancak "Rusya'nın zorbalığına" karşı bir mücadele verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Gerçekler bunlar ve biz kazanacağız, gerçekten kazanmamızı istiyorum. Aslında istiyorum değil, kazanacağımıza eminim."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak 06:45
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü