Zelenskiy: Tüm dünya şunu çok iyi bilmeli, çok geç kaldılar

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın işgal girişimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünya 03.03.2022, 18:14 03.03.2022, 21:20
Zelenskiy: Tüm dünya şunu çok iyi bilmeli, çok geç kaldılar

Zelenskiy'nin açıklamaları şöyle:

 Rus ordusu çok daha büyük. İki ya da üç kat değil beş kat daha fazla güçleri. Ruslar hayatlarını kaybediyor. Kendileri naaşları yakmak için özel araçlar getirdiler biliyor musunuz? Aileler çocuklarının naaşlarını alamayacaklar.

Onlar bizi öldürmeye geliyorlar. Biz onları öldürmek istemiyoruz. Dün doktorlarımız onların yaralılarını da tedavi ediyor.

İntikamla hareket etmez doktorlar. Yanlarında ceset yakmak araçları getirenlerle aramızdaki fark bu. Bu korkunç bir şey. Bir insan bunu nasıl planlar? Ben çok utanıyorum. 21. yüzyıldayız.

İnsanlara kıyameti unutun diyorlar, asıl dünyanın sonu bu diyorlar. Mesele şu biz şu anda sınırdayız. Onlar ve medeniyet arasındaki sınır biziz. Sıradan Ruslara bir şey demiyorum ama sokağa çıkmaya korkuyorlar.

Beni beğenmeyenler geliyorlar buraya ve taleplerini iletiyorlar. Bana diyorlar ki sen bir zorba değilsin. Sen yöneticisin idareten oradasın ve elinden geleni yapmak zorundasın diyor.

"RUS ANNELERE SESLENİYORUM"

Biz şu anda kendi halkımızı koruyoruz. Başkan olmasaydım sivil savunma birliklerine katılırdım. Ben anayasanın değil halkımın da koruyucusuyum. Ne yapmam gerekiyorsa onu yapardım. Biri bana ültimatom verse silahları bırak dese bırakmazdım. Biz burada kendi toprağımızı savunuyoruz. Kimsenin elinden bir şey almıyoruz.

Rus annelerine sesleniyorum; 18-19 yaşındaki çocukları gönderiyorlar. Benim kızım onların yaşında. Bu insanlar benim çocuklarım olsa diyordum, anlayamıyorum.

Putin'in şahsen sizi hedef aldığına dair bir iddia var korkuyor musunuz? Avrupa ne yapacak?

Ben de insanım tıpkı her insan gibi yaşamak istiyoruz. Bence ölmekten korkmayan biri yoktur, öyle biri varsa bu sağlıklı bir davranış değildir.

"NERELİ OLDUĞUM SORULDUĞUNDA BU ÜLKE ARTIK YOK DEMEK İSTEMİYORUM"

Eğer birini savaşa yolluyorsanız, bu insanların öleceğini bilip korkmuyorsanız bu insani bir durum değildir. Ben ailemin hayatından kendi hayatımdan endişe duyuyorum. Başkan olduğum için ölüm korkusu gibi bir lüksüm yok. Çünkü ailemiz ve sevdiklerimiz için korkuyoruz endişeliyiz.

Nereli olduğum sorulduğunda bu ülke artık yok demek istemiyorum. Dünya için endişeliyim. Mesele liderler değil. Buradaki sorun şu; Ukrayna'nın güvenlik garantilerine ihtiyacı var. Bunu en başından söylüyorum. Eğer güçlü bir şekilde birlik olmazsanız o zaman aynı değerleri savunduğumuz şüpheye düşer.

Şu anki dünyada birlik olmak çok önemli. NATO'da daha önce de söyledim. Eğer ülkelerini savunmak istiyorlarsa eğer burada yaptırımlarla kazanmak istiyorlarsa; çünkü ittifak üzerinde baskı var... Belarus meselesinde de gördük. İttifak ne yaptı; bekle gör dediler. Ben savaşa girin demiyorum ama bu ittifakların gücü savaşı engellemekte yatar.

Buraya Litvanya'dan destek geldi. Dikenli tel gönderdiler. Biz kuzey akım iki projesinden bahsederken şunu söyledik; burada bir pazar olmayacak fiyatlar artacak çünkü, tekel olmak için Ukrayna'yı aradan çıkarmak istiyorlar dedim. Bu da silah olarak bu durumu kullanmak demektir. Bize silahınızı bırakın diyorlar, ordu diz çöksün diyorlar... Bu daha başlangıç dahası da var. Bize geç de olsa silah geldi ama binlerce Ukraynalı öldü.

Eğer tanrı konusun eğer biz yok olursak Moldova, Polonya, Letonya, Gürcistan var. Berlin Duvarı'na kadar gider bu iş. Eğer savaşmazsak insanları kaybetmeye devam edeceğiz.

Burada bizim için en önemli konu Ukrayna hava sahasının kapatılması. Yalan söylüyorlar sivilleri değil askeri hedefleri vuruyoruz dediler. Harkiv'de kiliseyi vurdular. Bir Rus bombası Moskova patriğine bağlı bir kiliseyi vurdu. Koruduğu kiliseleri nasıl vurduğunu görün.

"DAHA KAÇ KİŞİNİN ÖLMESİ GEREKİYOR?"

Hava sahasının kapatılması için Başkan Biden'a çağrı yaptım. Avrupa liderlerine de söyledim. Onlara şunları söyledim; ne zaman hava sahasını kapatacağınıza ilişkin tarih verin dedim. Daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor? Bize bir tarih veremiyorsunuz. Savaş başlamadan yaptırım çağrısı yaptık ama şimdi yaptılar. Eğer hava sahasını kapatamayacaksanız bana uçaklar verin. O zaman da bir sorunumuz var diyorlar vermiyorlar. Yeni ve pahalı uçaklar var bunlar insan hayatından daha pahalıymış demek ki!

Modern dünyada ordunun görevi savunmaktır saldırmak değildir. Dünya çok geç kaldı savunmada. Dünyadaki her meydanda insanlar çıktı bize destek verdiler. Ve liderlerine baskı kurdular onlara çağrı yaptılar.

Tüm dünya şunu çok iyi bilmeli çok geç kaldılar.

Ukrayna halkı benden bu davranışı bekliyordu. Ben de onu yapıyorum. En fazla faydalı olabileceğim konumdayım. Halkın desteğini alıyorum. Bir çok liderle yakın arkadaşlarız, dostuz, birbirimizle konuşuyoruz ve liderlerle Whatsapp'tan konuşmak çok önemli. Şu anda farklı bir dönemdeyiz. Bu destek bizim için çok önemli. Destek vermeye devam edin. Çünkü bu bize çok güven veriyor.

Ben enteresan bir fotoğraf gördüm Ağlama Duvarı'nda. Sarı ve maviye bürünmüşlerdi. Dua ediyorlardı. Tabi çok defa gördüm; benim evim burası. Her inanca özgürlükçü yaklaştım. Dua etmelerini takdirle karşıladım. İsrail liderleriyle de konuştum; söylemek zorundayım ki bizim gerçekten iyi ilişkimiz var ama şu anda bu sınanıyor. Ben de İsrail lideriyle konuştum. Diplomatik ilişkimiz var ama kendisinin bayrağımıza sarıldığına inanmıyorum.

Polonya ile çok iyi ilişkilerimiz var. Her gün konuşuyoruz. Sana hediye verelim diyorlar, kan bağışladılar. Polonya Cumhurbaşkanı Duda beni aradığında bir saniye bekler misin diyorum, Polonya kan göndermek istiyor ne yapalım diyorum al diyorlar ben de Duda'ya evet kan alalım diyorum. Bu kadar yakınız.

Burada uçaklara ihtiyacımız var, en zor kısmı bu o yüzden bu uçakları istiyoruz.

Lavrov, savaşı Ukrayna'nın bitirmek istemediğini söylüyor. Ben onun yüzünü çok iyi biliyorum. Amerika Başkanı ile görüştüğüm bir toplantıda yanıma geldi ve bana Dışişleri Bakanıyım dedi. Ben de TV izliyorum sizi tanıyorum dedim. O da ne istiyorsunuz Rusya'dan dedi? Ben de topraklarımızdan çekilin dedim. Sonra eline telefonu aldı Rus TV'sini aradı ve 'Ukrayna bizim taleplerimizi karşılamaya hazır' dedi. Böyle bir şey işte.

YETERİNCE SİLAH ALDINIZ MI?

Hayır, burada yeterli silahımız yok. Mesele silah stoklamak değil. Onlar bizden 10 kat daha güçlüler. Bizim hedefimiz özgürlüğümüzü korumak. Çünkü çocuklarımızın özgür kalmasını hayatta kalmasını istiyorum. Onların hedefi bir ulusu dizlerinin üzerine çökertip ve burada insanların kökeni dili fark etmeksizin yaşamalarına engel olmak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Kasım 2022
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü