Acıklı bir roman: Silahlara Veda

Akıntı Adaları, Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı) isimli eserleriyle yakından tanıdığımız Ernest Hemingway’in başyapıtı Silahlara Veda’dır.

Edebiyat 07.10.2021, 17:10 07.10.2021, 16:43
Acıklı bir roman: Silahlara Veda

Akıntı Adaları, Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı) isimli eserleriyle yakından tanıdığımız Ernest Hemingway’in başyapıtı Silahlara Veda’dır.

Silahlara Veda, Henry isimli “tenente” yâni üsteğmenin hikâyesini mevzu edinir.

Teğmen, Amerika asıllı olmasına rağmen İtalya cephesinde Almanlara karşı savaşmaktadır. Evvelâ İtalya’nın hemen her yerinde kahramanımızın peşinden maceradan maceraya sürükleniyoruz. Sıcak savaşın gölgesi altında iki gencin aşkına, sevgi dolu dünyasına dalıp, hem savaşın acımasızlığı, hem de sevebilmenin faziletleri üzerinde bu kutsal hissin, zorlukların üstesinden nasıl geldiğine şahitlik ediyoruz. Bir tarafta ölüm, diğer tarafta ise yaşama sevinci. Hemingway’in usta, sade ve anlaşılır dilinden İtalya’dan İsviçre’ye uzanan yolculuk… Hemingway’in Silahlara Veda’sını tavsiye ediyoruz.

Kısaca Hemingway kimdir?

Nobel ödüllü romancı, hikâye yazarı Hemingway gazetecilik de yapmıştır. Hemingway’in çoğu eseri Amerikan edebiyatı arasında başyapıt olarak kabul edilir.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:23
İkindi 16:06
Akşam 18:32
Yatsı 19:53
Günün Karikatürü Tümü