Boğaziçi Üniversitesi'nde evrakları gasp eden 4 “hoca” görevden uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi’ne baskın düzenlediği ve bazı evrakları gasp ettiği söylenen 4 akademisyenin soruşturma kapsamında görevlerinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Eğitim 17.06.2022, 22:21 17.06.2022, 22:26
Boğaziçi Üniversitesi'nde evrakları gasp eden 4 “hoca” görevden uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi’ne baskın düzenlediği ve bazı evrakları gasp ettiği iddia edilen 4 akademisyenin soruşturma kapsamında görevlerinden uzaklaştırıldığı belirtildi. Kurum içi evrakları gasp ettiği gerekçesiyle soruşturma kapsamında görevlerinden uzaklaştırılan Prof. Dr. Tuna Tuğcu’nun, babası ve iki akademisyenin ortak olduğu firmayla Boğaziçi Üniversitesi’nden 2 seferde 20 bin ve 10 bin dolarlık iş aldığı ortaya çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin başlattığı soruşturma kapsamında Prof. Dr. Tuna Tuğcu, Prof. Dr. Yavuz Akpınar, Prof. Dr. İbrahim Semiz ve Prof. Dr. Emre Otay'ın 2547 sayılı kanunun 53/b maddesi uyarınca görevlerinden uzaklaştırıldığı ifade edildi.

Prof. Dr. Tuna Tuğcu

Boğaziçi Üniversitesi'nin kurumsal mailinin bilgi işlemdeki bir personel tarafından yetkisiz şekilde kullanıldığı ve tüm kurum personeline propaganda amaçlı paylaşımda bulunulduğu tespit edildi.

Söz konusu kişinin soruşturma kapsamında görevlerinden uzaklaştırılan Prof. Dr. Tuna Tuğcu'nun doktora öğrencisi de olduğu bildirildi.

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin üniversitenin veri ve bilgi işlem güvenliğini tehlikeye düşüren olayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Söz konusu eylemin "siber suç" kapsamına girdiği değerlendiriliyor. Üniversite yönetiminin soruşturmanın ardından ilgili personel hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması bekleniyor.

Prof. Dr. Tuna Tuğcu'nun doktora öğrencisi olan kişinin, Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi'nde kurumsal maillere sızması ve veri güvenliğini ihlal etmesi dikkat çekiyor. Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi'nde görevli personelin öğretim üyeleriyle ilişkisi mercek altına alındı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak 06:45
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü