Matematik öğretmeni: Okullarda çocuklar açlıktan ders yapamıyor

Öğrencisi aç olduğu için isyan eden Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) görevli bir öğretmenin anlattıkları yürekleri burktu. Okulda yaşadığı hadiseyi sosyal medyadan anlatan bir öğretmen, aç olduğu tespit edilen çok sayıda öğrenciyle karşılaştıklarını ifade etti.

Eğitim 01.11.2022, 12:00 01.11.2022, 12:01
Matematik öğretmeni: Okullarda çocuklar açlıktan ders yapamıyor

Öğrencisi aç olduğu için isyan eden Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) görevli bir öğretmenin anlattıkları yürekleri burktu. Okulda yaşadığı hadiseyi sosyal medyadan anlatan bir öğretmen, aç olduğu tespit edilen çok sayıda öğrenciyle karşılaştıklarını ifade etti.

Yaşadığı son olayla duruma isyan eden öğretmen, paylaşımında, “Bugün bir öğrencim derste başım çok ağrıyor dedi ve biz dersteyken ağladığını söyledi öğrenciler. Yanına gittim ve çocuğun başının ağrımasının nedeninin açlık olduğunu hemen anladım maalesef. Çünkü çok sık karşılaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hasret Bağiç isimli matematik öğretmeni, paylaşımında şunları aktardı:

“Böyle durumlarda biz öğretmenlerinin bir şeyler almasını kabul etmiyor öğrenciler. Çok gururlular. Ne yapsam diye düşünürken sevdiğim bir öğrenciyi çağırıp gizliden biraz para verdim kantinden hem kendisine hem de ona bir şeyler almasını söyledim.

Çok geçmedi, para verdiğim öğrenci gidip sadece arkadaşına bir şeyler alıp kendisi ona almış gibi verdi çocuğa. Tüm ısrarıma rağmen kendisi için bir şey almadı. Başı ağrıyan çocuk bir şeyler yedikten sonra kendine geldi ve teneffüste arkadaşlarıyla koşup oynadı.

Birçok çocuk bu durumda

Bunu şunun için anlatıyorum. Bu sadece bir öğretmen olarak benim karşılaştığım ilk olay değil. Defalarca karnım ağrıyor, başım dönüyor diyen çocuklara zorla da olsa bir şeyler yedirince çocuklar kendine gelip derse veya arkadaşlarına dönüyorlar.

Şu anki eğitim sisteminde cidden büyük sorunlar var ama belki de sorunların en acili çocukların henüz biyolojik ihtiyaçları bile karşılanmadan okuldan verim almalarının beklenmesi.

Sabah çok erken bir saatte karanlıkta derse başlıyoruz. O saatte çocuğun kahvaltı yapabilme imkanı olsa bile (ki çoğu kahvaltısız geliyor) 7 saat boyunca acıkmadan durabilmesi çok zor. Biz yetişkinler bile dayanamıyoruz. Bunlar daha küçücük çocuk.

İlk derste uyumak istiyorlar

Kaldı ki o kadar erken geliyoruz ki çocuklar ilk derste uyumak istiyorlar. Düşünün sabahın o saatinde hem doğru düzgün bir şey yemeniz zor hem de uykusuzsunuz. Bu çocuklar bizi hangi kafayla dinleyecekler de verim alacaklar.

Birçok ailenin çocuğuna kantinde harcaması için düzenli para verebilmesi de çok zor (hele de benimki gibi mahallelerdeki okullarda). Kantindeki fahiş fiyatlardan bahsetmiyorum bile. En ucuz kalitesiz çikolata 5 lira. 2-3 liraya alınacak bir şey kalmadı.

Çocuklar için bütçe ayrılmalı

Okullarda çocukların beslenme yapabilmesi için bir bütçe ayrılması ya da okullarda beslenme dağıtılmasının zorunlu olduğunu düşünüyorum. Biz öğretmenlerin çabalarıyla bu sorun çözülmez.

Kaç tane öğretmen arkadaşım biliyorum, birkaç çocuğun açlığını görüp onları rencide etmeden sorunu çözmek için numaradan bir soru sorup o soru bilinince tüm sınıfa kahvaltı ısmarladığını biliyorum.

Ama bizim de durumumuz çok iyi değil ki. Biz de zar zor geçinebilen, hatta geçinemeyen borç batağında insanlarız.

Bu tweeti yazdım. Çünkü hayat bu ya belli mi olur. Belki bu sorunu yüksek perdeden dillendirecek birilerinin önüne düşer. Belki de sorunu çözecek makamdakilerin önüne düşer.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Kasım 2022
İmsak 06:27
Güneş 07:57
Öğle 12:56
İkindi 15:23
Akşam 17:46
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü