Arjantin, IMF’den aldığı 44 milyarlık borcun ödemesi için anlaştı

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, ülkesinin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile borç ödeme anlaşmasına vardığını açıkladı.

Ekonomi 28.01.2022, 23:40
Arjantin, IMF’den aldığı 44 milyarlık borcun ödemesi için anlaştı

Fernandez, başkanlık konutu Olivos’tan yaptığı canlı yayınla ülkesinin IMF’den 2018’de aldığı 44 milyar dolarlık borcun geri ödenmesi için IMF ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

Arjantin Devlet Başkanı, sözlerine, “Sizlere, Arjantin hükümetinin IMF ile bir anlaşmaya vardığını açıklamak istiyorum. Yönetmek bir sorumluluk işidir. Önceden bir problemimiz vardı, şimdi ise bir çözümümüz var.” dedi.

IMF ile anlaşmaya varmanın önemine dikkati çeken Fernandez, “Anlaşma olmadan, bir gelecek ufkumuz yoktu. Bu anlaşma ile bugünümüzü düzenleyip bir gelecek inşa edebileceğiz. Bu anlaşma gelişmemizi sonraya bırakan kısıtlamalar içermemektedir.” ifadesini kullandı.

Anlaşmanın Arjantin’e bir şart koşmadığını aktaran Fernandez, “Bağımsızlığımızı kullanarak hareket edebilecek büyüme, gelişme ve sosyal adalet politikalarımızı uygulayabileceğiz. Bu, dünyanın yeteneklerimize duyduğu güvene dayalı bir anlaşmadır. Ödeyebilmemiz için gelişmemiz gerekiyor, bundan farklı bir yol mümkün değildi.” ifadelerini kullandı.

Fernandez, anlaşmayı Kongrenin değerlendirmesine sunacağını ve bu konuda herkesin desteğine ihtiyaç duyacağını vurguladı.

IMF’den borç alan eski hükümete işaret eden Fernandez, “Tarih, kimin ne yaptığını, kimin sorun çıkardığını, kimin çözdüğünü yargılayacak. Sizleri, geçmişi unutmadan geleceğe bakmaya çağırıyorum.” diye konuştu.

Nüfusu 44 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Arjantin, eski Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin liderliğinde IMF tarihinin açtığı en yüksek krediyi içeren 57 milyar dolarlık stand-by anlaşmasını 2018’de imzalamış ve bu kapsamda fondan 44 milyar dolar kaynak kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü