Bakan Çavuşoğlu'ndan tahıl koridoru açıklaması: 1 yıl daha uzatılabilir

Tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, "Anlaşma 120 gün sonra bir yıl daha uzatılabilir. Umarım yeniden uzatmaya ihtiyaç kalmaz, ateşkes olur. Biz çabalarımızı yoğunlaştırarak sürdüreceğiz." dedi.

Ekonomi 17.11.2022, 22:00
Bakan Çavuşoğlu'ndan tahıl koridoru açıklaması: 1 yıl daha uzatılabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard Casaubon ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, toplantıda tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi, İstanbul tahıl anlaşmasının süresi 4 ay daha uzatıldı. Kısa bir süre önce Rusya bu işbirliğini askıya almış olduğunu duyurmuştu. Temaslarımız sonucunda Rusya tekrar işbirliğine döndüğünü açıkladı. Bu tahıl anlaşmasının uzatılması uzun süredir gündemimizde. Rusya tatmin oldu ancak engeller henüz kalkmadı.

"UMARIM 1 YIL DAHA UZATILIR VEYA ATEŞKES OLUR"

Ukrayna tahılının sorunsuz şekilde ihtiyaç sahibi ülkelere gidebilmesi için Rusya'nın taleplerinin de karşılanması gerekiyor. Anlaşmaya bütün tarafların uyması lazım. Umarım 4 ay sonra 120 gün değil de 1 yıl uzatılır. Bu adımlar aslında güven artırıcı adımlardır. Umarım yeniden uzatmaya ihtiyaç kalmaz, ateşkes olur. Biz çabalarımızı yoğunlaştırarak sürdüreceğiz.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü