Banka ve döviz bürolarına vergi arttırımı

AK Parti, bankalar başta olmak üzere finans sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin Kurumlar Vergisi'ne yüzde 25 zam yaptı.

Ekonomi 26.03.2022, 18:19
Banka ve döviz bürolarına vergi arttırımı

“Dövize endeksli mevduat (DEM)” diye bilinen kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında biriken 600 milyar TL’nin Hazine’ye getireceği yükün altından nasıl kalkılacağı tartışılırken, hükûmet kaynak için faturayı bankalara kesti.

Kurumlar Vergisi finans sektöründe yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılacak. Zamlı vergi 2022 yılı kazançlarından tahsil edilecek.

AK Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan torba kanun teklifine göre; Kurumlar Vergisi başta bankalar, katılım bankaları, faktoring ve finansal kiralama (leasing) şirketleri olmak üzere finans sektöründe faaliyet gösteren şirketler için yüzde 25’e çıkarılıyor.

Vergi artışı elektronik ödeme ve para kuruluşları, yetkili döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri, sermaye piyasası kurumları ile sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketleri için de geçerli olacak.

Kur Farkı Garantisinin Faturası Bankalara Kesildi

Vergi artışına dair kendilerine herhangi bir malumat verilmediğine işaret eden bir banka genel müdürü, “Kur korumalı mevduat hesabı bankaların kârını artırdı. Muhtemelen yüzde 16 civarındaki bir maliyetle kullanılan devasa kaynak hükûmetin dikkatinden kaçmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de 35’i mevduat bankası olmak üzere 51 banka faaliyet gösteriyor. Beş katılım bankası ise, faizsiz bankacılık lisansına sahip.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Kasım 2022
İmsak 06:27
Güneş 07:57
Öğle 12:56
İkindi 15:23
Akşam 17:46
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü