BDDK'dan kredi kullanımıyla ilgili yeni karar: Şirketlerin yabancı para sınırı indirildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal istikrarı desteklemek amacıyla kredi kullanımıyla ilgili yeni bir adım attı. Buna göre; 1 Kasım'dan itibaren kredi kullanacak şirketlerin yabancı para sınırı 15 milyon TL'den 10 milyon TL'ye indirildi.

Ekonomi 22.10.2022, 20:49
BDDK'dan kredi kullanımıyla ilgili yeni karar: Şirketlerin yabancı para sınırı indirildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına ilişkin, koordineli makro ihtiyati adımlar atmayı sürdürüyor. Bu kapsamda BDDK'dan yeni bir hamle geldi.

YABANCI VARLIKLARA SINIRLAMA

Kurulun aldığı kararla; bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız denetime tabi şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının Türk lirası karşılığının 10 milyon TL'nin üzerinde olması veya yabancı para nakdi varlıklarının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 5'ini aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

1 KASIM'DA BAŞLIYOR

Karar doğrultusunda 1 Kasım'dan itibaren geçerli olacak şekilde müşterilerden yeni beyan ve taahhüt alınacak. Söz konusu uygulama, 1-31 Ekim döneminde ise mevcut hali ile devam edecek.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü